Kaç Kişilik: 30

Dondurmalı Profiterol

: Yaz Modunda Bir Klasik ;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Tatlı dünyasının kendine ait lezzetiyle efsane olan ismi profiterol. Asil ve baştan çıkarıcı bir Fransız olan bu tatlı, hemen hemen deneyen herkesin favorileri arasına girmeyi başarıyor. Fransızcada ödül anlamına da gelen profiterol gerçekten tatlı dünyası için bir ödül niteliğinde.

Anavatanı olan Fransa’dan çıkarak tüm dünyaya yayılmış olmasının altındaki sır ise muhteşem lezzeti. Fırında pişirilen hamur toplarının arasına krema doldurularak ve üzerine nefis çikolata sosu dökülerek hazırlanan bu tatlı hemen hemen deneyen herkesin kalbini kazanıyor. Profiterol hamuru, dolgusu ve üzerini süsleyen muhteşem çikolata sosu ile ününün hakkını veren tatlılardan. Hele bir de maharetli bir elden çıkmışsa işte o zaman tam bir lezzet fırtınasına dönüşüyor. Alamet-i farikası ise, hamuru. Pate a chou hamuru olarak bilinen, ekler ve profiterol gibi tatlılarda kullanılan bu hamurun özelliği, su buharı ile kabarması. Bu yüzden narin ve ince bir yapılı bir hamur elde ediliyor.

Dondurmalı profiterol ise tam bir yaz tatlısı. Dolgularında krema yerine dondurma tercih edilerek yapılan dondurmalı profiterol, kızgın kumlardan serin sulara atlamış hissi veriyor. Dolguları dondurmadan üstü çikolatalı sostan oluşan dondurmalı profiterol sıcaklarda bizleri serinletirken muhteşem lezzetiyle midelerimizi bayram ettiriyor. Özellikle yaz aylarında ağır tatlılardan hoşlanmayanlardansanız, bu tarif tam da size göre.

İşte yedikçe yiyeceğiniz, tadına doyum olmayan bu hafif tatlı hem sizi hem de sevdiklerinizi adeta mest edecek. Dondurmalı profiterol tarifimiz ile tüm sevdiklerinizi mutlu etmek elinizde.

Öncelikle profiterol yapımı çok zor gibi görünse de püf noktalarına dikkat edildiğinde kolay ve pratik bir tatlı olabiliyor. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise malzemelerin tam miktarında kullanılıyor olması. Elbette her yemekte olduğu gibi bu tarifin de tam tadında olabilmesi için mümkün olduğunca kaliteli profiterol malzemeleri tercih edilmeli. Peki, gelelim bu baş döndürücü profiterol nasıl yapılır? Kremasıyla, profiterol çikolata sosuyla ve serinleten dondurmasıyla karşınızda dondurmalı profiterol tarifimiz.

Dondurmalı profiterol kadar ferah ve lezzetli diğer dondurmalı tatlılar için de sizi yazımıza davet edelim!

Dondurmalı Profiterol Malzemeleri

250 gram (g)
su
250 gram (g)
süt
200 gram (g)
tereyağı
300 gram (g)
un
5 gram (g)
tuz
8 gram (g)
şeker
8 adet
yumurta

Dolgusu için

30 yemek kaşığı
Carte D'or Classic Antep Fıstık Bitter Kaymak Dondurma

Üzeri için

1 adet
Carte d'Or Çikolata Sos
50 gram (g)
Antep fıstığı, ince kıyılmış
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol