ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Orta
4 kişilik
6971

Knorr ile Besleyici Ramazan Tabakları’nda bu defa Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası, Balık Köfte ve Bezelyeli Pilav var. Protein, demir, çinko ve kalsiyum kaynağı olan bu leziz üçlü, Dünya Sağlık Örgütü'nün günlük 5 porsiyon meyve sebze tüketim önerisinin 1 porsiyonunu karşılıyor. Aynı zamanda A vitamini, D vitamini ve selenyum bakımından zengin bir içeriğe sahiptir.

Tadına Doyulmaz Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası

Önce çorbadan başlayalım ve domatesten söz edelim. Hatta domatesi konuşmaya doyamayalım, aynı onu kısacık mevsiminde yemeye doyamadığımız gibi. Biz domatesin mevsimini yazın başından sonbaharın ortasına kadar uzatırız, ama aslında domatesin en lezzetlisi ve yararlısı yazın ortasından sonbaharın başlamaya yüz tutmasına kadar kısacık bir zaman diliminde hayatımıza girip çıkar. Domatesin en güzelinin mevsimi çok kısadır; nedeni güneş, Akdeniz ve yaz güneşi! Zaten dünyanın iyi domates için taklit edemediği tek şey Akdeniz güneşi; bizim ülkemiz kadar şanslı çok az ülke var, biri İtalya. Oysa domates dünya çapında en çok sevilen yiyeceklerden biri, pek çok ülke üretiyor, ama hiçbiri Akdeniz güneşi almış domates kadar lezzetli değil. Domatesin meselesi sıcaklıktır. Domatesi pişirerek yemek içerdiği likopen sebebiyle çok daha yararlıdır. Glutamik asit sayesinde de uzun ve yavaş pişirince lezzeti, aroması keskinleşir. Domatese yapılacak en kötü şey onu buzdolabına koymaktır, çünkü domates soğuğu hiç sevmez. Zaten o yüzden marketlerin soğuk depolarında bekleyen domatesler pazarlardaki gibi lezzetli değildir. Domatesi mümkün olduğu kadar toplandıktan kısa bir süre sonra tüketmek gerekir. Madem domates sıcağı seviyor, o zaman biz de onu sıcacık bir çorbaya dönüştürelim dedik.

Her Halini Sevenler için Balık Köfte

Güzel bir çorbanın ardına yararlı bir köfte ekleyelim, hazır av yasağı başlamamışken Balık Köfte olsun. Balık sevenler, balığın her halini severler. Balık yemeyi sevmeyenlerin ağırlıklı mazereti kılçık ayıklamaktan hoşlanmamalarıdır. O zaman hem balık sevenlere hem sevmediğini sanan üşengeçlere, hatta çocuklara balığı cazip hale getirecek bir tarif gelsin. Yanında tartar sosu, içinde sarımsak ve kızartmanın dayanılmaz cazibesiyle Balık Köfte yapalım.

Her Sofrada Yeri Var, Bezelyeli Pilav

Bu sofranın finali Bezelyeli Pilav ile yapılsın o zaman; ne güzel ve besleyici olur. Yediklerimizi çeşitlendirmek önemli olmakla birlikte hayvansal kaynaklı proteinlere kıyasla sıklıkla bezelye gibi bitkisel protein zengini besinler beslenme için önem taşır.

Bezelye deyince yanına yakışan pilav… Şölen yemekleri denince, gösterişin alası pilav… Mütevazı sofraları düşününce, en alçak gönüllüsü pilav… İçine eklenenlerle bazen ana yemek, bazen ana yemeğin yanındaki ikinci yemek pilav… Yazmış, kışmış; gelenekselmiş, değilmiş; sıradanmış, özelmiş, pilavın her zaman, her sofrada yeri var. O zaman “Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın”!


Pişirmeye Başla

Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası, Balık Köfte, Bezelyeli Pilav

: Knorr ile Besleyici Ramazan Tabakları
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Çıtır Havuçlu Knorr Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası

Knorr Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası
1 adet
ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı
domates salçası
1 yemek kaşığı
su, soğuk
5 su bardağı

Çıtır Havuç İçin

havuç, büyük boy, küp kesilmiş
1 adet
Knorr Zencefil
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
zeytinyağı
1 tatlı kaşığı

Balık Köfte

levrek fileto, ayıklanmış
4 adet
galeta unu
2 yemek kaşığı
soğan, rendelenmiş, suyu süzülmüş
1 adet
sarımsak
3 diş
dereotu
1 yemek kaşığı

Pane İçin

yumurta, çırpılmış
1 adet
knorr çıtır pane harcı
1 adet
un
3 yemek kaşığı

Kızartmak İçin

ayçiçek yağı
2 su bardağı

Sos İçin

Calve Mayonez
5 yemek kaşığı
limon, kabuğunun rendesi
1 adet
kapari, ince doğranmış
2 yemek kaşığı

Bezelyeli Pilav

Knorr Tavuk Suyu Bulyon
2 adet
pirinç, baldo
2 su bardağı
bezelye
1 su bardağı
havuç
yarım adet
su, sıcak
3 su bardağı
zeytinyağı
3 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Balık köftelerini kızgın ateşte, mümkünse çok yağ çekmemeleri için zeytinyağında kızartın. Kızartma sağlığınız için önerilmiyorsa, balık köftelerini fırın tepsisine dizerek ve arada çevirerek üzerleri kızarıncaya dek fırında pişirebilirsiniz. Bezelyeli pilavı iyice dinlendirdikten sonra servis edin. Servis ederken üzerine sevdiğiniz yeşillikleri ince kıyarak ekleyebilirsiniz.

Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası, Balık Köfte, Bezelyeli Pilav Nasıl Yapılır?

3 Adım
Servis Önerisi

Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası, Balık Köfte, Bezelyeli Pilav Servis Önerisi:

Bu sofraya balık köftenin ağırlığını alacak, bezelyeli pilavı hazmettirecek bir içecek gelsin. O da en iyi bildiğimiz içeceklerden biri, hazmettirici, tadına doyulmaz şalgam suyu olsun.