ARAMA YAP
30 dk
240 dk
Orta
4 kişilik
30 kcal
35569

Kendi nar ekşinizi kendiniz yapabilirsiniz. Hem de en pratik şekilde. Tek ihtiyacınız olan malzeme Nar ve bir tencere.

Narlar kışın yaklaşmasıyla ağacından tezgahlara düştü. Narın en sevilen günleri aslında yılbaşında geliyor, nitekim kendisinin aynı zamanda dekoratif bir estetiği de var. Hem yemeklere hem masa süslerine kullanmak mümkün. Biz bugün onu mutfakta değerlendiriyoruz ve evde nar ekşisi yapıyoruz. Ev yapımı nar ekşisi hazırlamanın hem ekonomik hemde gıda güvenliği açısından faydaları mevcut. Öyle ki ev yapımı nar ekşisi katkı maddesi içermeyen temiz bir nar ekşisi tüketmenize yardımcı oluyor. 

Geleneksel olarak Ege ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde yemeklerin ve salataların vazgeçilmezi arasında yer alan nar ekşisi sosunun yapım aşıması da en az lezzetti kadar özenli. Eski zamanlarda, nar suyu tülbentle birkaç kez süzülüyor ve daha sonra bakır tencerelerin içerisinde odun ateşinin üzerinde saatlerce kıvam alana kadar kaynatılıyor. 

Peki ya, evde nar ekşisi nasıl yapılıyor? 

Gerçek nar ekşisi ekşisine erişmek için seçtiğiniz narların kesinlikle ekşi ve büyük narlar olması gerekiyor. İri taneli olan 10 kilo nardan yaklaşık 1 litre kadar nar ekşisi elde etmeniz muhtemel. Nar ekşisinin acımaması için narın zarlarını ayıklarken özen göstermeniz gerekiyor. Zarları dikkatlice ayıklamazsanız nar ekşisinde acı bir tat olacaktır, bu nedenle bu aşamayı es geçmeyin.

Nar Ekşisi Fırında Yapılır mı? 

Nar ekşisini aşağıdaki yöntemleri takip ederek fırında da hazırlayabilirsiniz. Fırını 150 derecede ısıtmanız gerekiyor. Yarım saatte bir karıştırarak 6 saatte pekmez kıvamındaki nar ekşisine sahip olabilirsiniz. Daha yavaş buharlaşacak olan nar ekşisi canlı rengini koruyor ve çok fazla siyahlaşmıyor. 


Pişirmeye Başla