ARAMA YAP
15 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
160 kcal
17859

Salçalı çorbaların soframızdaki yeri hep ayrı biliyoruz ama beyaz çorbaların lezzeti, hafifliği ve sunumundan bahsetmesek olmaz elbette ki.


Beyaz çorba denince aklımıza ayran çorbası, mantar çorbası ve tavuk suyuna çorba gibi çorba tarifleri gelmektedir. Bu çorbaları çok seviyor, akşam yemeklerinde ve davet sofralarında sıklıkla yer veriyoruz. Bazen bu çorbaları olduğu gibi, bazen birkaç damla limon suyu ile, bazen ise kızgın yağda biberli sos eklemesiyle tercih ediyoruz.


Bugün beyaz çorbalar kategorisi içinde yer alan kolay sütlü çorba tarifi ile karşınızdayız. İçerisinde şehriye ve süt bulunan, servis edileceği zaman üzerine kızgın biberli yağ eklenen bir çorba olduğunu söylemek istiyoruz.


Sizler için püf noktalarını ele alarak hazırladığımız reçetemize geçmeden önce sütlü çorba tarifi pirinçli de yapılabilir mi değinmek istiyoruz.


Biz tarifimizde şehriye kullandık ama siz pirinç eklemek isterseniz pirinç de çorbamızın içerisine oldukça yakışacaktır.


Krema kullanmayı sevmeyenler için oldukça ideal olan sütlü çorba tarifi kremasız da oldukça hafif ve kıvamı yerinde bir çorba oluyor. 


Gelin şimdi de sütlü çorba hangi yöreye ait hızlıca öğrenelim. Alışıldık çorba tariflerinden pek çok yönüyle ayrılan sütlü çorba tarifi Rumeli mutfağından Trakya ve Kırklareli mutfağına taşınmış ve bu bölgede en sevilen çorbalardan bir tanesi olmuştur.


Daha ne duruyoruz o halde? Hanımlar ve beyler, tıpış tıpış mutfağa!


Sütlü çorba tarifi için orta boy bir tencerede tereyağını eritiyoruz öncelikle. Ardından eriyince içerisine şehriyeleri ekleyip, orta ateşte renk alana dek karıştırarak kavuruyoruz. 


Üzerine un ekleyip hepsini kavurmaya devam ediyoruz. Şehriyeler renk alınca suyu ilave edip karıştırıyoruz. Sütü ve tuzu ilave edip kapağı kapalı olacak şekilde kısık ateşte pişiriyoruz.


Çorbamız piştikten sonra kaselere bölüştürüp, üzerine biberli yağ ekliyoruz.


Sütlü Çorba Tarifi Servis Önerileri


Başlangıçta sütlü çorbaya yer verdiğiniz menünüzde ana yemek olarak tavuklu mantar sote ve bulgur pilavı tercih edebilirsiniz. Salata olmadan olmaz diyerek, bol yeşillikli bir salata ve tabii bol köpüklü bir ayran tüketmenizi öneriyoruz.


Sütlü Çorba Tarifi Püf Noktaları


Sütlü çorbalarda son aşamada tuz eklemeniz çorbanızın daha leziz olmasını sağlayacaktır. Bol malzemeli bir sütlü çorba hazırlıyorsanız eğer malzemeleri teker teker ve karıştırarak eklemelisiniz. Birden tüm malzemeleri eklemenizi önermiyoruz.


Sütlü Çorba Tarifi Kaç Kaloridir?


Sütlü çorba tarifinde en çok merak edilen detaylardan bir tanesi de kalori miktarıdır. Biz de durmadık, sizin için hemen araştırdık.


Çorbamızın bir porsiyonunda yaklaşık olarak 160 kalori bulunmaktadır. Oldukça tok tutan bu çorbanın özellikle de diyet menüleri için gayet uygun olduğunu söylemeden edemeyeceğiz.


Sütlü Çorba Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Çorba Tarifi


Lezzetli mi lezzetli sütlü çorbamızı deneyenler için sıra geldi birbirinden lezzetli 3 tane daha çorba tarifi paylaşmaya.


İlk olarak sofralarımızda sıklıkla yer verdiğimiz yoğurt çorbası tarifini, ardından ayran aşı çorbası tarifini ve son olarak da yoğurtlu analı kızlı çorba tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla

Sütlü Çorba Tarifi

: Zenginliğini Süte Borçlu
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemler

tereyağı
2 yemek kaşığı
un
2 yemek kaşığı
süt, yarım yağlı
3 su bardağı
su, ılık
2 su bardağı
tel şehriye
1 su bardağı
tuz
1/2 tatlı kaşığı

üzeri için

tereyağı
1 yemek kaşığı
Knorr Tatlı Toz Kırmızı Biber
1 tatlı kaşığı