ARAMA YAP
0 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
594

Sütlü Bademli Tavuk Çorbası: Saraylara Layık
Tavuk çorbasını hep şifa niyetine, iyileştirici özellikleri için içmek, pek çok farklı malzemeyle zenginleştirilebilen bu lezzete haksızlık olur. Üstelik bildiğimiz tavuk çorbası tarifine az malzemeyle seviye atlatmak mümkün. Sizleri, kavrulmuş bademin nefis kokusuyla akıllarda yer edecek sütlü bademli tavuk çorbası ile tanıştıralım.


Sütlü bademli tavuk çorbası nerenin yemeği?
Sütlü bademli tavuk çorbası, Osmanlı’nın saray mutfağında yer alan, rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman’ın şehzadeleri Cihangir ve Bayezid için düzenlenen ziyafette servis edilen bir çorba. Geleneksel tavuk çorbasının tüm faydalı özelliklerini taşımanın yanı sıra, süt ve badem içeriğinden dolayı uzun süre tok tutma potansiyeline de sahip. Dolayısıyla iftarlarda göz dolduran bir başlangıcın yanı sıra sahurlarda da pratik ve doyurucu bir lezzet olarak yer almaya aday.


Sütlü bademli tavuk çorbası servis önerisi
Sütlü bademli tavuk çorbası tarifinin kahramanı, çıtır çıtır kavrulmuş, sütle uyumu dillere destan badem. Ancak bu tarifte bademi bütün olarak kullanmıyoruz. Knorr Bademli Tavuk Çorbası içeriğindeki badem her kaşığa hafif bir çıtırtı kazandırırken, süsleme ve ekstra lezzet için file badem tercih ediyoruz.


File bademi marketten hazır alabileceğiniz gibi, evde de hazırlayabilirsiniz. Çiğ bademi sıcak suda bekletip kabuklarını soyduktan sonra rende veya keskin bir bıçak yardımıyla dilimleyerek file badem elde edebilirsiniz.

Pişirmeye Başla

Sütlü Bademli Tavuk Çorbası


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
Knorr Bademli Tavuk Çorbası
1 adet
su
3 su bardağı
süt yarım yağlı
2 su bardağı
badem file
4 tatlı kaşığı
dereotu, ince kıyılmış
Çeyrek demet