ARAMA YAP
60 dk
30 dk
Orta
8 kişilik
272 kcal
15526

Kahvaltıya, çay saatine, yemeğe, börek günün her saatine ayak uydurabilen bir yemektir. Kıymalı, tavuklu, mantarlı , pırasalı, patatesli ve daha bir çok farklı çeşitte tuzlu börek, balkabaklı, muhallebili tatlı börekler yapabilirsiniz. Siz mutfakta bir sanatçıysanız, yufka sizin tuvaliniz, dilediğiniz gibi boyayın!


Marie Antoinette’ten, İrlanda Patates Kıtlığı’na kadar bir çok tarihi karakterle ve olayla birlikte adı geçen patates, herkesin sevdiği bir sebzedir. Hem çok doyurucudur, hem de beraberinde kullanılan baharat veya sebze ne olursa, onunla hemen uyum sağlar. Bu arada patates yetiştirmek için, bir patates parçasını toprağa koymanız yeterli, kendiliğinden yeni patatesler çıkacaktır, bu kadar da zahmetsizdir!


Tüm bu özellikleriyle, tüm dünyadaki evlerin mutfaklarına girmiştir patates. Şimdi mutfağa geçelim ve mutfağımızın vazgeçilmezi patateslerimizle güzel bir börek yapalım!


Patatesli böreği sevdiyseniz farklı bir versiyonunu da denemeye ne dersiniz? Öyleyse sizi hemen patatesli çıtır börek tarifimize davet edelim!

Pişirmeye Başla

Patatesli Börek Tarifi

;

Malzemeler

- 8 kişi +

Ana Malzemeler

yufka
3 adet
su
2 su bardağı
patates, soyulmuş, küp doğranmış
4 adet
soğan, küp doğranmış
2 adet
ayçiçek yağı
Çeyrek su bardağı
Knorr Kajun Baharat
2 tatlı kaşığı

Sos İçin

ayçiçek yağı
Çeyrek su bardağı
yumurta
1 adet
maden suyu
1 su bardağı
Knorr Kajun Baharatlı Patates Çeşnisi
2 tatlı kaşığı

Üzeri İçin

yumurta
1 adet
Knorr Susam
1 yemek kaşığı
Knorr Çörek Otu
1 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Patateslerin börek içerisinde, püre olmamasını istiyorsanız, tavada dağılmayacak şekilde pişirmeye dikkat etmenizi öneriyoruz.

Servis Önerisi

Patatesli Börek Tarifi Servis Önerisi:

Patatesli böreği, yanında reyhanlı, dereotlu bir yeşil salata ile servis etmenizi öneriyoruz.