Keşkek Tarifi

Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Kaç Kişilik
8
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
120
Dakika
Zorluk
Zor

Keşkek Nedir?

Batı Anadolu, Trakya, Doğu Anadolu, Karadeniz ve Orta Anadolu’da; düğün, cenaze, bayram ve benzeri özel günlerde büyük bir ateşin üzerinde saatlerce pişirilen ve tokmakla dövülerek hazırlanan bir yemektir. Keşkek yemeği yarma buğday ve etten oluşur. Kullanılan et türü yöreden yöreye değişiklik gösterir. Bazı bölgelerde tavuk, bazı bölgelerde kuzu, bazı bölgelerde ise dana eti kullanılır. Bazı yörelerde keşkeğin hazırlanması başlı başına bir ritüeldir. Davul zurna eşliğinde ve imece usulü hazırlanan bu yemeğin pişirilmesi saatler sürer. Buğday ve et iyice eriyene kadar ateşte ağır ağır pişirilir. Finalde üzerine tiftiklenmiş et veya nohut serpiştirilir. Yağda yakılmış pul biberle süslenerek servis yapılır. Bazı yörelerde üzerine salça, biber, soğan da eklenir. Ayrıca 2011 yılı itibariyle UNESCO tarafınadan Türkiye’nin "Somut Olmayan Kültürel Mirası" listesine dahil edilmiştir. 
Keşkek Nasıl Yapılır? 

Keşkek hazırlanmadan bir gece önce yarma buğdayın ıslatılması gerekir. Buğdayın kara suyu tamamen çıktıktan sonra birkaç kez yıkayıp ardından pişirebilirsiniz. Kullanacağınız eti haşlayabilirsiniz veya mühürleyerek pişirebilirsiniz. Eğer haşlarsanız, etin suyunu da keşkekte kullanarak lezzetini artırabilirsiniz. Keşkeği ağır ağır ve tahta kaşıkla ezerek pişirebilirsiniz. Et ve buğday iyice özleşip eridiğinde keşkeğiniz hazır demektir. Eğer vaktiniz yoksa, düdüklüde pişirip blender ile çekerek hazırlayabilirsiniz. 


Keşkek Kaç Kalori? 

Bir porsiyon keşkeğin kalorisi yaklaşık 481 kaloridir. Karbonhidrat oranı yüksek olduğu için tek başına ana yemek olarak servis edebilirsiniz. Yanında bol salata ve ayranla birlikte tüketerek dengeli bir öğün hazırlayabilirsiniz.

Keşkek Tarifi

Malzemeleri
2,5 su bardağı
buğday
400 gram (g)
dana eti, nuar
1 su bardağı
nohut
8 su bardağı
su
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
karabiber
10 adet
arpacık soğan
4 diş
sarımsak
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
1 adet
kabartma tozu
çeyrek tatlı kaşığı
tuz
yarım su bardağı
su
2 yemek kaşığı
margarin
Alışveriş Listesine Ekle
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol