ARAMA YAP
15 dk
100 dk
Zor
5 kişilik
160 kcal
16925

Kimi helmeli sever, kimi sulu, kuru fasulye. Herkesin bellediği bir kuru fasulyecisi vardır veya esnaf lokantasına gittiğinizde canınız hiçbir şey istemese de yine de kuru fasulye yersiniz.


Kuru fasulye, İngilizce ‘hearty food’ denilen yemekler kategorisine girer, tam kelime anlamı samimi yemek oluyor, sıcak, iç ısıtan yemeklere bu isim veriliyor. Çok lezzetli olan kuru fasulye, aynı zamanda çok da sağlıklıdır. Yüksek protein oranına sahiplerdir, vegan beslenenler için başlı başına bir protein kaynağı olur. İçeriğinde 9 aminoasit bulunur ve antioksidandırlar. Kalp sağlığını destekler ve kanser riskinin azaltılmasına yardımcı olur kuru fasulye. Ayrıca, uzun süre tokluk hissi veren kuru fasulyeyi yiyerek kilo kontrolü de yapabilirsiniz.


Bu arada pastırmayla ilgili söylenecek çok fazla şey var; pastırma kontrfileden yapılır, satırla dilimlenmişi daha makbuldür, bir de pastırmanın etrafındaki çemenin tamamen Türkiye’ye ait tek baharat olduğunu biliyor muydunuz?


Mutfağa geçelim ve pastırmalı kuru fasulye yapmaya başlayalım!


Kıl Biber Turşusu


Dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak kabul edilen kıl biber, güçlü bir antioksidandır. Önemli probiyotik kaynaklarından biri olan turşunun en sık yapılan çeşitlerinden biri olan kıl biber turşusu, özellikle kuruf asulye pilav çiftinin en yakın eşlikçisi. Oldukça basit malzeme ve yöntemlerle hazırlanan ev yapımı kıl biber turşusu nasıl yapılır, daha lezzetli olması için nasıl püf noktaları vardır? Kıl biber turşusu yapımı için tüm sorularınızın yanıtları tarifimizde.

Pişirmeye Başla

Pastırmalı Kuru Fasulye


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 5 kişi +
tereyağı
2 yemek kaşığı
pastırma
125 gram (g)
iri soğan, ince doğranmış
2 adet
domates, küçük, küp doğranmış
3 adet
yeşil dolmalık biber, iri
1 adet
Knorr Kemik İlik Suyu
5 su bardağı
kuru fasulye, 1 gece önceden bekletilmiş
400 gram (g)
pastırmalı domatesli sos, pastırmadan hazırlanmış
125 gram (g)
taze kekik, isteğe bağlı
1-2 dal
kurutulmuş acı kırmızı biber, isteğe bağlı
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kuru fasulye, nohut gibi bakliyatların mercimek, maş fasulyesi gibi bakliyatlara göre pişirme süreleri çok daha uzundur. Bu yüzden pastırmalı kuru fasulyeden yapmadan önceki geceden kuru fasulyeyi kaynar suyun içinde bekletmenizi öneriyoruz. Bu şekilde suda şişen fasulyelerin pişme süreleri nispeten kısalacaktır.

Servis Önerisi

Pastırmalı Kuru Fasulye Servis Önerisi:

Pastırmalı kuru fasulyeyi tereyağlı pirinç veya sade bir bulgur pilavı ile servis edebilirsiniz, yanına turşu da çok iyi gider bu arada.