Zeytinyağlı Kabak

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Orta

En kalorisiz sebzeler arasında yer alan kabak tarifini hazırlamak hiç bu kadar pratik olmamıştı. Bu hafif sebzenin lezzetine doyamayacaksınız. 

Zeytinyağlı Kabak Nasıl Yapılır? 

Zeytinyağlı yemekleri hazırlamak çoğu zaman aynı süreçleri takip ederek ilerliyor. Soğanlar kavruluyor, eşlik eden sebzeler ekleniyor ve ana malzemeyle kavuşuyor... Ancak her sebzenin su oranı farklı. Mesela kabak fazla su salan sebzeler arasında yer alırken, kereviz su çeken sebzeler arasında yer alıyor. Ve bahsettiğimiz süreç pek tabii farklılıklar gösterebiliyor. Eklenecek su miktarı konusunda çabuk karar vermeyip yemeğinizi gözlemleyerek ilerlemek önemli noktalar arasında yer alıyor. Suyu ne kadar dikkatli eklerseniz sonuçta aynı doğrultuda ölçülü oluyor. Su ve zeytinyağının bir bütün içinde sebzenize eşlik etmesi lezzeti her zaman için ikiye katlıyor. Bizden söylemesi.

Biraz da zeytinyağlı yemeklere konan şekerden bahsedelim. Bunun sebebi aslında tamamen damak tadınızdan kaynaklanıyor. Şeker kullanmak sebzenin aromasını dengelemekten öteye geçmediği sürece kullanma konusunda bir sakınca görmüyoruz. 

Ama dediğimiz gibi abartmamak gerekiyor, hatta zeytinyağlılarıyla Türk mutfağında ayrı bir noktada konumlandıran Ege sofrası, zeytinyağlıları şekerli tüketmektense ekşi tüketmeyi tercih ediyor. Bu durum da bize şu sonucu çıkarıyor; şeker eklediğiniz sebzelerin asit dengesini tutturmak buradaki püf noktası.


Tarife geçmeden kabağı değerlendirebileceğiniz bir kaç tarif yazıp sizi mutfağa uğurluyoruz. Buyurunuz; İçi Dolu Kabak, Vejetaryen Kabak Lazanya, Fırında Kabak Mücver ve Kabaklı Pilav.

Zeytinyağlı Kabak Malzemeleri

500 gram (g)
kabak
1 adet
soğan
Çeyrek su bardağı
zeytinyağı
1 adet
kırmızı biber
2 adet
havuç
1 adet
küp şeker
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Zeytinyağlı Kabak Püf Noktaları

Kabakları pişirirken su eklemeden önce kendi sularını salmasını bekleyin.

Servis Önerisi

Zeytinyağlı Kabak Servis Önerisi

Üzerine dereotu serperek servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol