ARAMA YAP
45 dk
45 dk
Orta
4 kişilik
170 kcal
5404

Yine bir zeytinyağlı tarif ve yine şenlenen mutfaklar!


Bugün zeytinyağlı yemek tarifleri arasında pek de hak ettiği değeri göremeyen, özelikle çocukların sevmediği ama zamanla, faydasını öğrendikten sonra zevkle yediği bir yemek olan zeytinyağlı bamya yemeği tarifini sizlere anlatıyor olacağız. :)


Hatta anlatmakla yetinmeyip sizlerle birlikte mutfağa gireceğiz ve farklı şekillerde hazırlanıp muhafaza edilebilen bamya ile mükemmel bir yemek hazırlayacağız. :)


Bamya bir yaz sebzesidir ve mevsimi diğer sebzelere göre daha kısadır ama bu demek değildir ki bamyayı sadece yaz aylarında tüketebileceğiz. Tam tersine, bamya yaz aylarında taze taze yenilir, kış ayları için de toplanıp ayıklanır ve dolapta dondurularak saklanır. 


Sadece bu kadar mı diye soracak olursanız elbette ki bu kadar değil. :) Oldukça şirin bir görüntüye sahip, aynı zamanda da oldukça lezzetli olan bamyayı turşu olarak da tüketmek mümkün. Kıyır kıyır, bol sulu ve bildiğiniz diğer turşulardan çok daha lezzetli olan bu turşuları yapması da çok pratik. :)


Bamyayı çorba, kızartma ve etli yemek olarak genellikle tercih edip zeytinyağlı bamya tercih etmediyseniz bir an önce mutfağa geçip denemelisiniz. :) Her hali oldukça lezzetli olan bamyanın, zeytinyağlı versiyonu da bir o kadar lezzetli ve hafif.


Her mevsimde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz zeytinyağlı bamya tarifi ile davet sofralarınızda misafirleriniz için hafif, pratik, bol vitaminli ve aynı zamanda da lezzet dolu anlar yaratabilirsiniz. :)


Ee bu kadar lezzetliyse ne duruyoruz hala? Malzemeleri hazırlayıp hemencecik mutfağa geçelim ve zeytinyağlı bamya yapımına başlayalım bir an önce!


Tarifimizin yapımına başlamadan önce kısa bir dipnot geçelim. Eminiz ki bu sorunun cevabı yemeğimizin lezzeti kadar merak ediliyordur. “Zeytinyağlı bamya ne kadar sürede pişer?” Zeytinyağlı bamya yemeği tarifini hazırlayacaksanız bir saat pişirme süresi ayarlamanız yeterli olacaktır. :)


Gördünüz mü oldukça pratik olduğunu söylemiştik. :) Haydi buyurunuz yemeğimizin yapımına başlayalım. 


Orta boy bir tencerede zeytinyağını ısıtıp üzerine soğanları ekliyoruz. Tenceremizin kapağını kapatıyoruz ve soğanları kavrulmaya bırakıyoruz.


Ardından domates ve sarımsakları ekleyip tekrar kapağını kapatıyoruz ve bir miktar daha kavrulmasını sağlıyoruz. Tenceremizin içerisine salça, limon suyu ve çeşni ekleyip karıştırıyoruz. Son olarak bamyaları tencerenin içerisine alıyoruz ve hafifçe karıştırıp su ekliyoruz. Ardından da kapağını kapatıp pişmeye bırakıyoruz. :)


Pişen yemeğimizi ilk sıcağı çıktıktan sonra servis ediyoruz. :)


Zeytinyağlı Bamya Tarifi Servis Önerisi


Zeytinyağlı bamya yemeğinden sonra sorulan en önemli sorulardan biri de ‘’ Zeytinyağlı bamya yanına ne yapılır?’’ Biz de sizin için tarifimizin yanına servis önerilerinde bulunacağız. :)


Zeytinyağlı bamyayı akşam yemeğinde tercih ediyorsanız başlangıç olarak domates çorbası, yancı yemek olarak mısırlı pirinç pilavı, içecek olarak da bol köpüklü bir ayran ile yemeğinizi tamamlayabilirsiniz.


Zeytinyağlı Bamya Tarifi Püf Noktaları


Zeytinyağlı bamya yemeğini hazırlarken salyasının dışarı çıkmaması için saplarını kesmeden önce mutlaka bol su ile yıkamalısınız. Ardından yıkanan bamyaları limon suyunda bekletirseniz salyasını bir miktar daha azaltmış olacaksınız. :)


Zeytinyağlı Bamya Tarifi Kaç Kaloridir?


Zeytinyağlı bamya yemeği kalori miktarını öğrenmeye geldi sıra. :)  Oldukça lezzetli, aynı zamanda da oldukça sağlıklı olan bu yemeğimiz, bir porsiyonunda 170 kalori bulundurmasıyla tam bir diyet dostu. :)


Zeytinyağlı Bamya Tarifini Sevenlere 3 tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Zeytinyağlı bamya yemeğini deneyip, bamya ile yapılabilecek başka tarifleri merak edenler için birbirinden lezzetli 3 tane daha tarifi sizlerle paylaşmak istedik. :)


Bunlardan ilki bamya çorbası, ardından bamya kızartması tarifi ve son olarak da tek kişilik bamya tarifini mutlaka denemelisiniz. :)

Pişirmeye Başla

Zeytinyağlı Bamya Tarifi

: Lezzetli Sofralara
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
bamya
1/2 kilo (kg)
soğan, küp doğranmış
1 adet
sarımsak, ezilmiş
1 diş
limon suyu
1 yemek kaşığı
zeytinyağı
1/4 su bardağı
domates, rendellenmiş
2 adet
domates salçası
1 tatlı kaşığı
Knorr Sebzeli Çeşni
1 yemek kaşığı