Kaç Kişilik: 8

Yaz Turşusu Tarifi

: Kışa Kadar Beklemeye Gerek Yok ;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Turşu, çeşitli sebze ya da meyvelerin salamura olarak bilinen tuzlu, asitli çözeltide bir süre bekletilerek uzun süre saklanabilecek hale getirilmesi işlemidir. Arkaik kültürde ilk kez topraktan yapılma büyük boy küpler içerisinde turşular yapılıyordu. Günümüzde bu tür toprak kapların yerini plastik, cam kavanoz, paslanmaz teneke kaplar almıştır. Turşunun kültürümüzde önemli bir yeri vardır ve ilk olarak Türkler tarafından üretilmiştir. Türk mutfak kültürünün ayrılmaz bir parçası olan turşu, sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Turşunun tarihi çok eski yıllara dayanmaktadır. İnsanların sirke veya tuzu tanımalarından sonra, turşu tariflerini denemeye başlamış oldukları kabul edilir. Sirke üretimini gerçekleştiren insanın sirkeli turşuyu da üretmemesi için bir neden olmaması gerekir.

Yaz turşusu tarifimizin yapımı oldukça kolay ve pratik. Kendi besleyici ve sağlıklı turşunuzu, kısa sürede evde hazırlayabilirsiniz. Yaz turşusu tarifimizde her evde kolaylıkla bulunan malzemeleri kullandık. Eğer farklı turşular denemek isterseniz lahana turşusu tarifi ve pancar turşusu tarifimize de göz atın deriz. Yaz turşusu salatalık ile nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, hemen tarifimize geçelim!

Yaz Turşusu Biberle Nasıl Yapılır

Yaz turşusu tarifine, bazen haşlama yaz turşusu olarak da rastlayabilirsiniz. Genelde biber turşusu yaparken kullanılan bu yöntemde, biberler diriliğini kaybedene kadar haşlanır ve bundan sonra salamura işlemine geçilir. Sirke, tuz, su ve sarımsak miktarını sevdiğiniz gibi ayarladıktan sonra, biberlerin üzerine ilave edilir.

Yaz Turşusu Kaç Kaloridir?

100 gram yaz turşusu yaklaşık 10 kaloridir.

Yaz Turşusu Tarifi Malzemeleri

2 kilo (kg)
kornişon salatalık, turşuluk
1 adet
sarımsak, soyulmuş
Çeyrek su bardağı
sirke
Yarım su bardağı
limon
Yarım demet
maydanoz
3 yemek kaşığı
kaya tuzu
10 su bardağı
sıcak su
Püf Noktası

Yaz Turşusu Tarifi Püf Noktaları

Olgunlaşmamış sebze ve meyveler sıkı dokularından dolayı yaz turşuları için daha elverişlidir. Yaz turşusu kurarken çeşitli yörelerde karpuz kabuğu, nohut, nar, sarımsak, dereotu, maydanoz, zencefil gibi malzemeler aroma vermek amacıyla eklenir.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol