İster turşuseverler ister detox içeceklere meraklılar olsun, limon ve sirke ikilemi uzun yıllardır tartışmalara konu oluyor. Hangisinin daha yararlı olduğu, daha hızlı yağ yaktığı ya da bir turşuya daha çok yakıştığı tartışıladursun, biz limon ve sirkeye biraz daha yakından bakalım diyoruz.  

Sirke, tıpkı şaraplar gibi fıçılarda dinlendirilerek elde edilen elma ve üzüm gibi meyve sularının fermante edilişinden çıkan doğal bir ürün. İçerisinde bulunan sitrik asit değerlerinin yüksek olması ise sirkeyi birçok alanda tercih sebebi yapıyor; çünkü bu asitlerin sebzelerin ve meyvelerin ürettiği, bozulmayı hızlandıran bakterileri yavaşlattığı söyleniyor. Yine aynı sebeplerden dolayı da temizlik kimyasalları yerine kullanmak ya da yeşil besinleri yıkamak için de bir alternatif olarak düşünülüyor. Bunun yanı sıra elbette bir işkembe çorbası ya da salata sosunun da olmazsa olmazı olarak biliniyor.

Sirkenin yaşadığı uzun fermante süreçlerinin aksine limon, doğal bir meyve olarak dalda yetişiyor ve olgunlaşıyor. Kış aylarında da yaprak dökmeyen bir ağaç olduğundan çoğunlukla evlerde bir esans verici bitki amacıyla yetiştiriliyor. Sirkenin aksine limon evlerde doğrudan bir temizlik ürünü olarak kullanılmasa da salata ve detox içeceklerinde sıklıkla karşımızaçıkıyor ve yine barındırdığı sitrik asit nedeniyle yağ yakıcı etkisi olduğu belirtiliyor.  

Bu ikisini ele aldığımızda, hangisinin daha iyi olduğunu söylemek zor, bu nedenle kişinin damak zevkine göre sirke ya da limon tercih etmek mümkün.