ARAMA YAP
30 dk
Kolay
12 kişilik
97702

Turşu, dünya tarihinin en önemli ve en eski gıda saklama yöntemlerinden biridir. Geçmişi soğutmanın keşfinden öncesine dayanıyor. Gıdaları tuz ve sirke yardımıyla uzun süre koruma yönteminin, gıdaları şekerle koruma geleneğinden çok daha eskiye dayandığı biliniyor.


Gıdaları mevsimi dışında da tüketmemizi sağlayan turşu, önemli probiyotik kaynaklarından biri olan fermente bir besin. Fermente ürünler ise içerdikleri probiyotik bakteriler sayesinde bağışıklık sistemimizi güçlendirirken hem hazmı kolaylaştırıyor hem de bağırsak floramızı zenginleştiriyor.


Turşu genelde lahana, salatalık, biber gibi ayrı ayrı malzemelerden yapılsa da herkesin en gözdesi salatalık turşusu olmuştu. Sindirim sistemi problemlerine, karaciğer sorunlarına, diyabete gibi rahatsızlıklarda fayda sunan ve güçlü bir antioksidan olan salatalık turşusu yapımı da oldukça kolay. Salatalık turşusunun yapılışı nasıl olur, püf noktaları nelerdir sorularının yanıtları tarifimizde…


Salatalık Turşusu Kaç Kalori?


1 adet Salatalık Turşusu yaklaşık 2 kaloridir. Kalori ve yağ içeriği çok düşüktür ancak yüksek tuz içeriğine sahiptir. Tuz kısıtlaması olan bireyler tüketiminden uzak durmalı ya da ölçülü tüketmelidir. Turşunun tuz içeriği yüksek olduğundan vücutta ödeme neden olabilir, ardından bol su içmenizi öneririz.


Salatalık Turşusu Faydaları


Salatalık turşusu kalp hastalıkları ve kanser gibi ciddi sorunların tehlikesini artıran kiloyu kontrol altında tutmanıza yardım eder. Yemeklerin yanında tüketildiğinde ise folat, demir, kalsiyum ve A vitamini gibi önemli besinlerin vücut tarafından işlenmesine yardımcı olur. Salatalık turşusu K vitamini açısından zengindir. Diyet lifleri açısından zengin olan salatalık turşusu, potasyum, silis, kalsiyum ve magnezyum gibi önemli minerallerin vücuda takviyesine yardımcı olur.


Salatalık Turşusu Kurarken Kavanozlar Nasıl Sterilize Edilir?


Turşu hazırlarken kullanacağınız cam kavanozları sterilize etmek için kavanozların girebileceği bir tencerede su kaynatın. Kavanozları kaynayan suyun içerisine tamamı girecek şekilde yerleştirin. Çok kısık ateşte 15 ila 20 dakika kaynatın. Bu işlemin son 5 dakikasında kavanozları da suya atın. İşlem bittikten sonra kavanozları ve kapakları sudan çıkarın ve temiz bir bezin üzerine alarak kurumasını bekleyin. Dilerseniz fırında da sterilizasyon yapabilirsiniz. Bunun için de kavanozları 100 derece fırında 15-20 dakika fırınlayın. Kapakları ise kaynamış suda 5 dakika kaynatarak sterilize edin.


Turşu Suyu Nasıl Hazırlanır?


Turşu suyu hazırlarken sirke ve tuz oranı doğru kullanılmalıdır. Sirke ya da tuzu fazla koyduğunuzda turşunuz daha çabuk olmaz. 1,5 litre suya 2,5 yemek kaşığı kaya ya da deniz tuzu ve sirke ekleyerek turşu suyunuzu hazırlayabilirsiniz. Üzüm sirkesi yerine elma sirkesi gibi daha düşük asitli bir malzeme tercih ederseniz, 1 litre suya 1,5 çay bardağı sirke kullanabilirsiniz.


Salatalık Turşusu Kaç Günde Olur?


Salatalık turşusu 2 haftalık dinlenme sonrasında yemek için hazır olacaktır.


Salatalık Turşusu Neden Erir?


Turşunun kısa sürede erimesi ya da yumuşamasının ilk sebebi, tuz miktarının yetersiz olmasıdır. Turşunun muhafaza edildiği kabın sterilizasyonu iyi yapılmazsa da buna sebep olabilir. Çünkü ortaya bakteriler çıkacak ve bu da turşunu bozulmasına sebep olacaktır.


Salatalık Turşusu Suyu Neden Bulanır?


Doğal turşunun rengi önce bulanık olur. Sonra bulanıklık dibe çöker ve suyu berraklaşır.


Salatalık Turşusunun İçi Neden Boşalır?


Her salatalıktan turşu yapmak mümkün değildir. Yumuşamaması veya içi boşalmaması için salatalıkların küçük olmasına dikkat etmeniz gerekir.


Salatalık Turşusu Sıcak Su ile Yapımı


Sıcak su ile salatalık turşusu kurmak isterseniz, kaynayıp soğuyan değil, kaynar su kullanmanız gerekiyor. Sirkeyle birleşen kaynar su ılıklaşıyor ve kavanozu ters çevirip birkaç saat beklettiğimizde kavanozlar daha iyi vakumlanıyor. Sebzeler de çıtır çıtır oluyor.


Denemek İsteyeceğiniz Diğer Turşu Tarifleri


Karışık kışlık turşunun yanı sıra farklı turşu tarifleri denemek isterseniz diğer turşu tarifleri için sayfamıza göz atın.


Alman Usulü Salatalık Turşusu Tarifi


Turşu alışık olduğumuz salatalık, domates, lahana gibi her sebze ve meyveyle hazırlandığı gibi, alışık olmadığımız kavun, soğan, muşmula gibi nice ilginç meyve ve sebzeyle de kurulabilir ama en klasik turşulardan biri salatalıktır. Onu daha lezzetli kılmak için, suyuna eklenen hardal tohumu, kereviz yaprağı, sarımsak, şeker, asma yaprağı, rezene otu, koruk, gibi envaiçeşit aromayla turşu hiçbir şeyle mukayese edilemeyecek enfes bir tada dönüşür. Elimizde turşuya dair bahsi geçen bu tat sihirbazları kullanılarak hazırlanan bir tarif var: Alman Usulü Salatalık Turşusu!

Pişirmeye Başla

Salatalık Turşusu Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 12 kişi +
salatalık, küçük boy, yıkanmış
1 kilo (kg)
kaya tuzu
1 yemek kaşığı
şeker
1 tatlı kaşığı
limon tuzu
1 tatlı kaşığı
elma sirkesi
yarım su bardağı
sarımsak
15 diş
su
6 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kavanozunuzun içerisine 6-7 adet nohut koymak mayalandırmayı hızlandıracaktır. Yaklaşık 1 hafta bekleyen kavanozunu açıp tuz oranına göre tuz ilave edebilir ya da dilediğiniz baharatlarla zenginleştirebilirsiniz. Salamura yani turşu suyu az gelirse sirkeli su ile üzerini tamamlayabilirsiniz. Turşunun sert kalması için hava almaması gerekmektedir. Bunun için turşunun ağzına önce poşet kapatıp sonra kapağıyla sıkıca kapatmalı serin yerde muhafaza edin.

Servis Önerisi

Salatalık Turşusu Tarifi Servis Önerisi:

Sofranızı mutlulukla buluşturma garantili çok pratik bir fırın yemeği olan Mangal Lezzeti ile güzel bir ikili olacaktır.