ARAMA YAP
60 dk
Zor
12 kişilik
550 kcal
14494

Kırklareli mutfağında sütlü biber turşusu olarak anılan, bildiğimiz turşu tariflerinden oldukça farklı olan soka turşusu tarifini daha önce denemiş miydiniz?


Soka turşusu Boşnak mutfağına ait, içerisinde limon ya da sirke bulundurmayan ve daha önce yediğimiz tüm turşu tariflerinden oldukça farklı ve lezzetli olan bir tarif.


Soka turşusu onun için özel olan bir biber ile hazırlanmaktadır orijinalde. Ama bu biberi bulamayanlar soka turşusunu yeşil biber ya da küçük sarı biber ile hazırlayabilirler.


Soka nedir kısaca bahsedecek olursak içerisinde sirke olmadan yapılan bir Boşnak turşusudur diyebiliriz. Süt ve krema ile bağlanıp, fermente olur bu lezzetli bir tarif.


Soka turşusu nedir öğrendik. Gelin şimdi de soka tarifi yapılışına geçelim.


Biberler ve diğer tüm malzemeler mutfak tezgâhında yer aldıysa tarifimizin yapılışına geçebiliriz.


Soka turşusu tarifi için biberlerin çekirdeklerini ve saplarını alıp, içlerini temizliyoruz. Ardından biberleri kaya tuzu ile tuzlayıp, düz bir tepsiye alıyoruz. Üzerini kapatıp, en az 6 saat dinlendiriyoruz.


Biberlerin fazla tuzunu yıkayıp, kenara alıyoruz. Şimdi de derin bir kapta lor peyniri ve kaymağı ezip, süzme yoğurdu ekleyip karıştırıyoruz.


Biberleri hazırlanan krema ile doldurup, kavanoza sıkıca diziyoruz. Üzerlerine süt ekleyip, üzerine temas edecek şekilde yağlı kâğıt ile kapatıyoruz. 


Kavanozu sıkıca kapatıp, Buzdolabında 2 hafta dinlendirdikten sonra en güzel eşlikçilerle servis edebilirsiniz.


Soka (Boşnak Biber Turşusu) Tarifi Servis Önerileri


Ezber bozan soka turşusu tarifini hazırlayıp nasıl servis edeceğini bilmeyenler için en güzel eşlikçilerden söz edelim biraz.


Akşam yemeğinde başlangıç olarak sıcak bir sebze çorbası, ardından ana yemek olarak tavuk sote ve pirinç pilavı tercih edebilirsiniz. İçecek olarak da şeftalili soğuk çay menümüzün lezzetini tamamlayacaktır. 


Soka (Boşnak Biber Turşusu) Tarifi Püf Noktaları


Evde turşu hazırlarken iri taneli tuz tercih ederek kıtır kıtır turşu elde edebilirsiniz. Soka biber turşusu tarifinde sütün kaymak ile mayalanmasına dikkat edilmelidir. 


Turşuları kavanoza eklemeden hemen önce kavanoz kapaklarını sıcak suda bekleterek daha rahat kapanmasını sağlayabilirsiniz.


Soka (Boşnak Biber Turşusu) Tarifi Kaç Kaloridir?


Soka Boşnak turşusu tarifinin yapılış itibari ile diğer turşu tariflerinden oldukça farklı olduğunu söylemiştik. Tarifimiz sadece yapılışıyla değil kalori mi miktarıyla da diğer turşulardan oldukça farklı.


Soka turşusu 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 550 kalori bulunmaktadır. Oldukça yüksek kalorili olan bu tarifimizi maalesef ki diyet menüleri için öneremiyoruz.


Soka (Boşnak Biber Turşusu) Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Boşnak soka turşusu tarifini deneyip sevenlere şimdi de 3 tane daha birbirinden lezzetli turşu önerisinde bulunmak istiyoruz.


Öncellikle hamburgerlerin olmazsa olmazı, acı severlerin favorisi olan jalapeno biber turşu tarifini, ardından kıtır kıtır lahana turşusu tarifini ve son olarak da soğan turşusu tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


Verdiğimiz birbirinden lezzetli tarifleri deneyip, favorinizi seçmeyi ve akşam yemeği sofralarınızda yer vermeyi unutmayın!

Pişirmeye Başla

Soka (Boşnak Biber Turşusu) Tarifi

: Ezberlerin Ötesinde
Emre Ulu;

Malzemeler

- 12 kişi +

Malzemeler

boşnak biberi, acı, küçük sarı biber
1 kilo (kg)
süzme yoğurt
3 su bardağı
kaymak
300 gram (g)
lor peyniri
2 su bardağı
kaya tuzu
3 yemek kaşığı
ılık süt
1 su bardağı