ARAMA YAP
15 dk
10 dk
Kolay
2 kişilik
17727

Sufle için, küçük porsiyon mutluluk desek herhalde bize katılırsınız! Dışına baktığınızda minik bir kek gibi görünen ama ilk lokmayı aldığınızda tanıştığınız yumuşacık tadıyla kendine hayran bırakır. Her yemekte olduğu gibi sevdiğiniz biriyle paylaştığınızda daha da lezzetli olan sufle için bugün 2 kişilik bir tarif hazırladık. Çok kişilik tariflerin ölçülerini yarıya bölüp üçle çarpıp beş eksiltmek gibi hesaplardan sizi kurtaracak tam ölçülü iki kişilik sufle tarifimize bayılacaksınız.

Başta da söylediğimiz gibi suflenin dışı kabaran içi ise akışkan ve yumuşak olanı makbuldür. Kıvamını tutturmak için hiç endişelenmeyin çünkü iki kişilik sufle yapımı adımlarında sizin için bütün püf noktalarını anlattık.

2 kişilik sufle tarifine geçmeden önce birbirinden leziz ve farklı sufle tariflerini de sizinle paylaşmak isteriz. Eğer 2 kişilik sufle yapmak için kalabalıksanız Claduia Roditi’nin hazırladığı enfes bitter çikolatalı sufle tarifimize göz atmadan geçmeyin! Çikolatanın bize iyi hissettirdiği şüphesiz! Öyleyse gelin çikolatanın iyi hissettirmesinin 5 nedenine göz atalım! Yaprakların dökülmeye, doğanın kahverengi ve turuncunun eşsiz tonlarına bürünmeye başladığı günlerde tezgahlarda gördüğümüz bal kabağından harika bir sufle hazırlamak için bal kabaklı sufle tarifimize; kış lezzetlerinin başında gelen kestane ile çok farklı bir sufle tarifi için kestaneli sufle tarifimize sizi davet edelim!

Kabaran Bir Sufle Nasıl Hazırlanır?

İyi kabaran ama içinin de kıvamını koruyan sufle yapmak herkesin hedefidir ama bu hedefe giden yolda hangi adımları takip edeceğinizi biliyor musunuz? 3 temel noktaya dikkat ettiğiniz sürece 2 kişilik sufle tarifinizin mükemmel kıvama ulaşmaması için hiçbir sebep yok!


1- Malzemelerin oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz.


2- Çırpılacak malzemeleri yeterince çırpmalısınız.


3- Sufle kalıbını çok iyi yağlamalısınız.


2 Kişilik Sufle Kaç Kalori?

1 porsiyon sufle yaklaşık 180 kaloridir.

Pişirmeye Başla

2 Kişilik Sufle Tarifi

: Paylaşmayı Sevenler İçin
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 2 kişi +
krema
2 yemek kaşığı
şeker
2 yemek kaşığı
bitter çikolata
80 gram (g)
yumurta sarısı
2 adet
yumurta beyazı
3 adet

Servis için

pudra şekeri
1 tatlı kaşığı
Carte d'Or Atelier Gelarto Madagaskar Vanilyalı
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kalıpları yağlarken fırça ile kabın altında yukarıya doğru fırçalarsanız sufle kalıbından daha rahat çıkacaktır.

Kremalı çikolata karışımı sıcak olduğu için yumurta sarılarını pişirebilir, bu sebeple soğumasına ve yumurtaları olabildiğince az ve yavaş karıştırmaya özen gösterin.

Sufle kalıbınız yoksa fırına girebilen küçük kaplara porsiyonlayıp kalıbından çıkarmadan da servis edebilirsiniz.