ARAMA YAP
15 dk
Kolay
1 kişilik
201 kcal
31815

Evdeyiz diye afilli kahveler içmeyecek değiliz ya. Evde Latte Macchiato keyfi için tarifimize buyurun.

Eğer gerçek bir kahve bağımlısı ya da barista değilseniz latte, macchiato, cappuccino gibi isimler arasında kaybolmanız muhtemel. Espresso temelli sevilen içecek latte macchiato ise son dönemin adını en sık duyuran favori seçeneklerinden. Temel mantık olarak bildiğimiz cafe latte’ye oldukça yakın, ancak hazırlanışında ve bardakta sıralanışında küçük farklılıklar bulunuyor. Latte macchiato hazırlanırken diğer pek çok kahvenin aksine espresso köpürtülerek ısıtılan süte katılıyor. Karıştırılarak değil bardakta üst üste dökülerek hazırlanıyor. Macchiato kelimesi işaretlenmiş, damgalanmış anlamına geliyor. Kahvenin son damlaları köpük üzerinde işaret gibi damlalarla kaldığı için bu isim kullanılıyor. Bol süt severlerin damak zevkine çok uygun bu kahveyi şekerli tercih ediyorsanız bardağınızın en altına biraz bal ya da şurup dökebilirsiniz. 

Latte'den konu açılmışken, farklı ve bol aromalı bir latte tarifine ne dersiniz? Kış aylarının vazgeçilmezi gingerbread latte için sizi böyle alalım.

Süt Köpüğü Nasıl Yapılır? 

Evde kolayca yapabileceğiniz 3 farklı süt köpürtme yöntemi bulunuyor. Daha önemli olansa sütün kaynama daha doğrusu ısınma derecesi. Süt, parmağınızın dayanacağı ısıda olmalı.  

1- French Press ile: Ilık sütü French press’e alarak presin aşağı yukarı hareketiyle ideal köpük kıvamına gelene kadar basınç uygulayabilirsiniz.  

2- Köpürtücü ile: Isıttığınız sütü bir kaba alıp köpürtücü ile 3-4 dakikada istediğiniz kıvamı yakalayabilirsiniz.  

3- Kavanoz ile: Evinizde ekipman yoksa orta ve baş parmağınızın arasına sığabilecek bir kavanoza sütü alıp çalkalayarak sütü köpürtebilirsiniz.  

Pişirmeye Başla