Kaç Kişilik: 2 Kaç Kalori: 194

Chai Tea Latte (Masala Çayı) Tarifi

: İçinizi Isıtacak Kış Çayı
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Chai Tea Latte ya da orjinal ismiyle Masala Çayı; siyah çay, süt ve baharatların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan enfes sıcak bir içecektir. Tarçın, zencefil, karanfil, kakule ve karabiberle aromalandırılan siyah çay, kaynamış süt ile birleştirilir. Böylece ortaya sütlü ve baharatlı bir çay tarifi çıkar. Eğer “Chai Tea Latte çay mı kahve mi?” diye düşünüyorsanız, ismindeki “latte”ye aldanmayın. Çünkü Chai Tea Latte bir çay çeşididir.

Aslında Hint mutfağına ait bir içecek olan Chai Tea Latte’nin orijinal adı Masala çayıdır ve “Masala” Hintçe’de “karışık baharat” demektir. Chai Tea Latte’nin içindeki bol aromalı baharatları düşününce, oldukça uygun bir isim olduğunu anlıyoruz!

Chai Tea Latte, Hint medeniyetinde çok eskiden beri şifa bulmak için tüketilen geleneksel bir içecektir. İlk versiyonlarında karışık bitkilerin ve baharatların demlenerek tüketildiği düşünülmektedir. Chai Tea Latte tarifine, süt ve çay yapraklarının eklenmesi ise ülke dışından bölgeye gelen yolcu ve tüccarların etkisi ile olduğu bilinmektedir. Özellikle İngiliz kültürünün etkisinde kalınan dönemde, çaya süt eklenmenin yaygınlaştığı düşünülmektedir.

Günümüzde popülerliği iyice artan Chai Tea Latte, kafelerde satışa sunularak insanların sohbetlerine keyifle eşlik eden sıcak bir içecek haline gelmiştir.

Dünya genelinde “Masala Chai” olarak bilinen bu tarif, sütlü içeriğinden dolayı “Chai Latte” olarak da adlandırılmaktadır. Kış aylarında sıcacık bir içecek aradığımızda, aklımıza ilk gelenlerden olan Chai Tea Latte oldukça da faydalıdır yararlıdır. Chai Tea Latte’nin içerdiği bitki ve baharatlardan gelen mineral ve vitaminler bağışıklık sistemini destekler. Kış aylarında bağışıklığımızı korumak için hazırladığımız tariflerde baş rolde olan tarçın, zencefil, bal ve karabiber Chai Tea Latte tarifimizde de var!

Chai Tea Latte’nin yanına enfes bir kurabiyeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise sizi hemen üzümlü kurabiye tarifimize alalım!

Chai Tea Latte (Masala Çayı) Tarifi Malzemeleri

2 adet
Lipton Yellow Label Demlik Poşeti
3 adet
kakule
4 adet
karanfil
3 dilim
taze zencefil
1 adet
çubuk tarçın
4 adet
tane karabiber
1 su bardağı
su
3 yemek kaşığı
bal

Sıcak servis için

2 su bardağı
süt, yarım yağlı
Yarım tatlı kaşığı
toz tarçın
Servis Önerisi

Chai Tea Latte (Masala Çayı) Tarifi Servis Önerisi

Süt köpürtücü kullanmak daha yoğun bir kıvam almanızı sağlayacaktır.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol