ARAMA YAP
10 dk
20 dk
Kolay
2 kişilik
194 kcal
87259

Chai Tea Latte ya da orjinal ismiyle Masala Çayı; siyah çay, süt ve baharatların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan enfes sıcak bir içecektir. Tarçın, zencefil, karanfil, kakule ve karabiberle aromalandırılan siyah çay, kaynamış süt ile birleştirilir. Böylece ortaya sütlü ve baharatlı bir çay tarifi çıkar. Eğer “Chai Tea Latte çay mı kahve mi?” diye düşünüyorsanız, ismindeki “latte”ye aldanmayın. Çünkü Chai Tea Latte bir çay çeşididir.


Aslında Hint mutfağına ait bir içecek olan Chai Tea Latte’nin orijinal adı Masala çayıdır ve “Masala” Hintçe’de “karışık baharat” demektir. Chai Tea Latte’nin içindeki bol aromalı baharatları düşününce, oldukça uygun bir isim olduğunu anlıyoruz!


Chai Tea Latte, Hint medeniyetinde çok eskiden beri şifa bulmak için tüketilen geleneksel bir içecektir. İlk versiyonlarında karışık bitkilerin ve baharatların demlenerek tüketildiği düşünülmektedir. Chai Tea Latte tarifine, süt ve çay yapraklarının eklenmesi ise ülke dışından bölgeye gelen yolcu ve tüccarların etkisi ile olduğu bilinmektedir. Özellikle İngiliz kültürünün etkisinde kalınan dönemde, çaya süt eklenmenin yaygınlaştığı düşünülmektedir.


Günümüzde popülerliği iyice artan Chai Tea Latte, kafelerde satışa sunularak insanların sohbetlerine keyifle eşlik eden sıcak bir içecek haline gelmiştir.


Dünya genelinde “Masala Chai” olarak bilinen bu tarif, sütlü içeriğinden dolayı “Chai Latte” olarak da adlandırılmaktadır. Kış aylarında sıcacık bir içecek aradığımızda, aklımıza ilk gelenlerden olan Chai Tea Latte oldukça da faydalıdır yararlıdır. Chai Tea Latte’nin içerdiği bitki ve baharatlardan gelen mineral ve vitaminler bağışıklık sistemini destekler. Kış aylarında bağışıklığımızı korumak için hazırladığımız tariflerde baş rolde olan tarçın, zencefil, bal ve karabiber Chai Tea Latte tarifimizde de var!


Chai Tea Latte’nin yanına enfes bir kurabiyeye ne dersiniz? Cevabınız evet ise sizi hemen üzümlü kurabiye tarifimize alalım!

Pişirmeye Başla

Chai Tea Latte (Masala Çayı) Tarifi

: İçinizi Isıtacak Kış Çayı
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 2 kişi +
Lipton Yellow Label Demlik Poşeti
2 adet
kakule
3 adet
karanfil
4 adet
taze zencefil
3 dilim
çubuk tarçın
1 adet
tane karabiber
4 adet
su
1 su bardağı
bal
3 yemek kaşığı

Sıcak servis için

süt, yarım yağlı
2 su bardağı
toz tarçın
Yarım tatlı kaşığı
Servis Önerisi

Chai Tea Latte (Masala Çayı) Tarifi Servis Önerisi:

Süt köpürtücü kullanmak daha yoğun bir kıvam almanızı sağlayacaktır.