ARAMA YAP
0 dk
5 dk
Kolay
12 kişilik
400 kcal
6193

Türk mutfağının en güzel tatlılarından biri olan baklava, özellikle ramazan ayında ve bayramlarda sık sık hazırlanıp yeniyor; tadına doyum olmuyor. 


Orta Asya’dan Anadolu’ya gelirken yanımızda getirdiğimiz baklava tarifi, Osmanlı döneminde bugünkü şeklini almış. Yine de bunca yıl sonra, hala akıllarda baklavanın en önemli kısmı olan şerbetle alakalı sorular mevcut.


Bugün sizlerle birlikte bu soruları cevaplandırmayı kendimize görev edindik. Yazımızda ev yapımı baklava şerbeti tarifini vereceğiz. Bunu yaparken baklava şerbeti yapımından ve baklava şerbeti kıvamının nasıl olması gerektiğinden de bahsedeceğiz.


İsterseniz sözü uzatmadan soru soru, başlık başlık ilerleyelim!


Baklava Şerbeti Kaç Dakika Kaynar?


Baklava şerbeti ne kadar kaynamalı sorusu, sık sorulan sorulardan. 


Hazırlanan baklava şerbeti ocak üzerinde kaynamaya başladıktan sonra altı kısılmalı ve kısık ateşte 5 dakika daha kaynamalı. Ardından altı kapatılıp oda sıcaklığında dinlendirilebilir.


Baklava Şerbeti Sıcak mı Soğuk mu Olmalı?


Her şerbetli tatlı için şerbetin tatlıyla buluşturulması aşaması, farklı sıcaklıklar gerektirebiliyor. Kimi tatlı için şerbet sıcak, tatlı soğuk olmalı; kimi için de tam tersi.


Konu baklava olunca; fırından çıkan sıcak baklava, soğuk şerbetle buluşturulmalı diyoruz ve bu soruyu akıllardan siliyoruz!


Baklava Şerbeti Ne Zaman Dökülür?


Baklava şerbetinin sıcak mı soğuk mu dökülmesi gerektiğinden bahsettik. Şimdi de sıra, ne zaman dökülmesi gerektiğine geldi.


Fırından çıkan pişmiş baklavanın ilk 5 dakika boyunca bekletilmesi ve ilk sıcağının çıkması gerekiyor. Ardından şerbetle buluşturulabilir.


Baklava Şerbeti Nasıl Hazırlanır?


Baklava şerbetinin hazırlanışı aslında oldukça basit. Çünkü baklava şerbeti ölçüsü birebir şekilde hazırlanıyor. 


Yani bir bardak toz şeker kullanacaksanız bir bardak da su kullanmalısınız.


Baklava şerbetini hazırlamak için su ve şekeri orta boy bir tencereye alıp orta ateşte kaynatın. Kaynayınca altını kısıp, 5 dakika pişirin. Altını kapatıp, limon suyunu ekleyin. Karıştırıp ocaktan alın.


Oda sıcaklığında dinlendirin ve ilk sıcağı çıkan baklavanın üzerine gezdirin.


Baklava Şerbeti Neden Şekerlenir?


Şerbetle buluşmuş ve şerbeti içine çekip yumuşamış baklava buzdolabında muhafaza edilirse şerbet şekerlenir. 


Baklava Şerbeti Şekerlenmemesi için Ne Yapılır?


Baklava şerbetinin şekerlenmemesi için şerbeti oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz. Şerbeti baklavaya veya herhangi bir tatlıya döktüyseniz de buzdolabında muhafaza etmekten kaçınmalısınız.


Baklava Şerbeti Kaç Saatte Çeker?


Baklavaya şerbet döktükten sonra ne kadar bekletirseniz, baklava şerbetini o kadar iyi çeker. İdeali bir gece bekletmektir ancak zamanınız yoksa 4 – 5 saat bekletebilirsiniz.


Baklava Şerbeti Tarifi Püf Noktaları


Baklava şerbeti püf noktaları, reçetemizin içerisinde mevcut ancak hatırlatmakta yarar var. Baklava şerbeti hazırlarken mutlaka birkaç damla limon suyu kullanmalısınız.


Baklava Şerbeti Tarifi Servis Önerisi


Baklava şerbeti tarifimizi isterseniz baklavalarda, isterseniz de kalburabastı, kadayıf veya şekerpare gibi tatlılarda kullanabilirsiniz. 


Baklava Şerbeti Tarifi Kaç Kaloridir?


Baklava şerbetinin bir porsiyonluk miktarı yaklaşık olarak 400 kaloridir.


Baklava Şerbeti Tarifini Kullanarak Hazırlayabileceğiniz 3 Enfes Şerbetli Tatlı Tarifi


Birbirinden leziz tariflerimizi incelemeyi unutmayın!


Soğuk baklava tarifi, baklava tarifi ve tel kadayıf tarifi sizleri bekliyor.

Pişirmeye Başla

Baklava Şerbeti Tarifi

: Bayram Tadında
Emre Ulu;

Malzemeler

- 12 kişi +

Ana Malzemeler

su
5 su bardağı
şeker
5 su bardağı