ARAMA YAP
15 dk
Kolay
4 kişilik
110 kcal
57139

Gavurdağ salatası, Gaziantep yöresine ait bir salatadır. En karakteristik özelliği ise içine konan malzemelerin çok ufak şekilde hazırlanmasıdır. Bu yönü ile biraz kaşık salatayı andırsa da içerdiği ceviz ve eşsiz sosu ile bambaşka bir lezzete sahiptir.


Gavurdağı salatasının hikayesini ve ismini nereden aldığını muhtemelen siz de merak etmişsiniz! Gavurdağ, Torosların güneyinde kalan dağın adıdır ve salata tarifi de bu yörede ortaya çıkmıştır. Yani Gavurdağı salatası ait olduğu yörenin ismini almıştır. Gavurdağı salatasının içindekilere ek olarak, fındık ve turşu konulan çeşitleri de bulunmaktadır.


Gavurdağı salatası kebaplı sofraların olmazsa olmazıdır! Bizim mutfağımızda geleneksel et yemekleri yanında mutlaka ferah bir salata arar, bunun için de ilk akla gelen zengin içeriğiyle Gavurdağı salatası ya da kolay hazırlanışı işe çoban salatadır.


Soslar, salataların lezzetini artıran en önemli detaylardandır. Malzemelerin tazeliği ve kalitesi ne kadar önemliyse, dengeli bir tat yakalamak için sosun da aroması o kadar önemlidir. Bu yüzden Gavurdağı salata sosu için tam ölçülü ve harika bir sonuç elde edeceğiniz tarifimizi sizlerle paylaşıyoruz!


Gavurdağı salatasını seviyorsanız, salatalarınızda ceviz kullanmayı da tercih ettiğinizi anlıyoruz! Peki, başlı başına diyet bir öğün olabilecek ve bol yeşillikli bir salataya ne dersiniz? Sofralarınıza Akdeniz esintilerini taşıyacak, Ceviz soslu Akdeniz salata tarifine de mutlaka göz atın deriz!


Kaşık salata tarifi de tadına bayılacağınız salatalardan.


Malzemeler hazırsa hemen Gavurdağı salatası yapımına geçelim mi, ne dersiniz?

Pişirmeye Başla

Gavurdağı Salatası Tarifi

: Tam Ölçülü Orijinal Tarif
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
domates, kabuğu soyulmuş, küp doğranmış
3 adet
salatalık, kabuğu soyulmuş, küp doğranmış
3 adet
soğan, küçük küp doğranmış
1 adet
köy biberi, küp doğranmış
2 adet
maydanoz, ince kıyılmış
Çeyrek demet
nane, ince kıyılmış
Çeyrek demet
ceviz, kavrulmuş, iri kıyılmış
2 su bardağı

Sos için

nar ekşisi
4 yemek kaşığı
Knorr Sumak
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
sızma zeytinyağı
Yarım su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Gavurdağı salatasında acı sevenler, ortadan ikiye bölünüp çekirdekleri çıkarılmış acı sivri biberleri küçük küpler halinde kullanabilirler. Ayrıca olgun ve sulu domatesler kullanılması da lezzete katkı sağlar.

Gavurdağı salatasının sulanmaması için servis edilmesine az zaman kala hazırlanmalıdır. Ceviz içi de servisin hemen öncesinde ilave edilmelidir.