ARAMA YAP
10 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
2927

Dünya çapında en sevilen yemeklerden biriyle; pilavla geldik bugün karşınıza. Asya’da farklı, Orta Doğu’da farklı hazırlansa da yüzlerce, binlerce tarifin olmazsa olmazlarından pilav. Türk mutfağında da bol bol örnekleri olan pilavın, herkes için favori bir hali vardır. Zeytinyağlı yaprak sarmadan perde pilavına uzanan bu geniş tarif kartelasından bugün peynirli ve bezelyeli pilav tarifini seçtik!

Bezelyeli pirinç pilavı, zaten hali hazırda sevdiğiniz bir tarifse Parmesan peyniri eklemeli bu versiyonu çok seveceğinize şimdiden eminiz. Henüz bezelyeli pilav denememiş olanlar ise böyle yanaşsın… Lezzet şöleni şimdi başlıyor!

Klasik bir pilav tarifi gibi başlıyoruz yapım aşamalarımıza. Suda bekletip yıkadığımız pirinçlerimiz, zeytinyağında bir güzel kavruluyor önce. (Bu aşamada isterseniz ayçiçek yağı kullanabilir, kaloriyi bir nebze düşük tutabilirsiniz.) Ardından Knorr Sebzeli Tavuk Suyu Bulyon işin içine giriyor ve lezzeti arşa çıkarıyor. Kısık ateşte usul usul pişen pilavımız hala klasik tariften devam ediyor derken tencereye tereyağı ve bezelye katılıyor. Sunum yaparken eklenen Parmesan ise resmen son noktayı koyuyor.

Farklı pilav tariflerini sevenleri pastırmalı ve bezelyeli pilav ve domatesli ve lor peynirli pilav tariflerimize bekliyoruz. Bu iki lezzeti kaçırmayın!

Haydi sizi hızlıca mutfağa alalım!

Peynirli ve Bezelyeli Pilav Tarifi Kaç Kaloridir?

Pratik peynirli ve bezelyeli pilav tarifi, bir porsiyon için ortalama olarak 260 kaloridir. Kalori hesabı yapanlar ve diyettekiler için dikkat dikkat; porsiyon boyutlarınıza göre bu kalori değerinin değişeceğini unutmayın. :)

Peynirli ve Bezelyeli Pilav Tarifi Servis Önerileri

Peynirli ve bezelyeli pilav tarifi, dumanı üstünde bir kase kremalı domates çorbasından sonra menünüze çok yakışacaktır. Bu leziz pilavın yanında protein olarak ızgara tavuk, et sote gibi tarifler servis etmek, besin değerlerinin dengeli dağılması için de oldukça önemli.

Peynirli ve Bezelyeli Pilav Tarifi Püf Noktaları

Bezelyeli pilav tarifimiz, oldukça pratik bir tarif olduğu için yapılış aşamalarında püf noktamız yok. Yalnız dilerseniz sunumunda Parmesan peyniri yerine, erişmesi daha kolay olan İzmir tulumu da kullanabilirsiniz. Lezzet açısından büyük bir fark yaratmayacaktır.


Pişirmeye Başla