ARAMA YAP
25 dk
Kolay
1 kişilik
13498

 


Cheesecake terimi ilk defa 15. Yüzyıldan İngiltere’de kullanılmış, ancak cheesecake’in şu anki formuna ulaşması, Avrupalı şeflerin kekten mayayı çıkartıp, çırpılmış yumurtayı koyması ile oluyor ve bu değişim 18. yüzyılı buluyor.


 


19. yüzyılda bir İngiliz yemek kitabında, lor ve tereyağı ile yapılan bir cheesecake tarifine rastlanıyor. Benzer tarihlerde, badem içi, yumurta ve krema ile kıvam verilen, muskat, portakal çiçeği suyu, kuru üzüm eklenen tariflerde görülüyor. Cheesecake’de kullanılan, Amerikan krem peyniri ise, Fransızların peynirlerine benzer bir peynir üretmek isteyen Amerikalı bir üretici tarafından, henüz olmamış peynir ile yapılıyor.


 


Dünyadaki farklı mutfaklarda, farklı cheesecakeler yapılıyor. Farklı coğrafyalarda olmasına rağmen, bir çok ülke cheesecake yaparken ‘kesmik’ yani peynir altı suyundan kalan kısmı kullanır. Bazı ülkeler tart tabanı olmadan yapar, bazısı kek kıvamında pişirerek. Türkiye’de restoranlarda servis edilen ve evlerde yaptığımız, New York Cheesecake olur genelde.


 


Günümüzde cheesecake’ler ikiye ayrılır; pişirilmiş ve pişirilmemiş. Pişirilmeden yapılan cheesecake’in kreması hazırlanır, cheesecake tabanı pişirmek yerine, bisküvi veya kurabiye ufalanır ve taban yerine kullanılır. Krema, taban ve varsa sos ve taze meyveler birleştirilerek, hızlı ve çok zahmetsiz bir şekilde pişmemiş cheesecake yapılır.


 


Cheesecake severler için sitemizde daha çok fazla tarif var! Pişirmeden Kolay Cheesecake gibi çok pratik hazırlayabileceğiniz, Çikolatalı Cheesecake ve Vişne Soslu Cheesecake’i de en yakın zamanda denemenizi tavsiye ediyoruz!


 


Pişirmeden Kolay Cheesecake Kaç Kalori?


1 porsiyon Pişirmeden Kolay Cheesecake 321 kaloridir.


 


Tatlı kriziniz geldi ve hızlı bir çözüme ihtiyacınız varsa; mutfağa geçelim ve pişirmeden kolay cheesecake yapmaya başlayalım!

Pişirmeye Başla

Pişirmeden Kolay Cheesecake Tarifi

;

Malzemeler

- 1 kişi +
buğdaylı bisküvi
4 adet
tereyağı
1 tatlı kaşığı
labne peyniri
2 yemek kaşığı
krema
4 yemek kaşığı
toz şeker
1 tatlı kaşığı

üzeri için

çilek
3 adet
Carte d'Or Meyve Şöleni
3 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tart tabanı için ufaladığınız bisküvileri tarçın veya kakao ile tatlandırabilirsiniz.

Servis Önerisi

Pişirmeden Kolay Cheesecake Tarifi Servis Önerisi:

Yanına bir top Algida Vanilyalı Dondurma ile servis edebilirsiniz.