ARAMA YAP
25 dk
25 dk
Kolay
8 kişilik
368 kcal
9190

 


Mozaik Pasta’nın İtalya ve Portekiz’e mahsus bir tatlıdır ve ‘Salame de Ciocolatto’ yani çikolata salamı diye adlandırılır. Salam gibi silindir hazırlanmasının ve yine salam dilimlerine benzer şekilde dilimlenip servis edilmesi sebebiyle bu ismi almış, içinden herhangi bir et ürünü bulunduğundan değil.


Kakao, yumurta, ufalanmış bisküvi veya kurabiyelerle yapılan mozaik pasta, malzemelerin türlerinden ufak değişiklik olsa da yapıldığı her ülkede aşağı yukarı aynı. İtalya ve Portekiz dışında, Romanya, Yunanistan, Litvanya ve tabi ki Türkiye’de yapılıyor.


Mozaik pastaya hayır diyen pek yoktur. Lezzetli olduğu kadar hazırlaması da çok pratik bir tatlıdır. Genelde tatlı denildiğinde herkesin gözü korkar. Mozaik pasta diğer pastaların aksine, 25-30 dakika gibi bir sürede hazırlanır, çikolatalar katılaşıncaya kadar buzlukta bekletilir ve servis edilir.


Mozaik pastanın bisküvilerini kullanmak isterseniz, tart hamurundan bisküviler yapıp, onları ufalayarak kullanabilirsiniz. Mozaik pastaya biraz daha aroma katmak isterseniz de bir kaç önerimiz var; bisküvileri koyu demlenmiş bir kahveye bandırıp kullanabilirsiniz, bir de büyük parçalar halinde kırılmış badem veya fındık ekleyebilirsiniz. Son olarak, çikolata ve narenciyeleri yakıştırıyorsanız, mozaik pastanın kremasına limon veya portakal kabuğu ekleyebilirsiniz.


Tatlıya düşkün olanlar, ayırt etmeden her tatlıyı seviyor anlamına gelmez. Bazımız şerbetli, başları sütlü, bir kısmımız da çikolatalı tatlılara daha yakınızdır. Favorileriniz, Mozaik pasta gibi çikolatalı tatlılar ise; sizin için çok pratik ve lezzetli iki tatlı önerimiz daha var: Yumurtasız Çikolatalı Mus ve Çikolata Topları!


Akşama misafir var ve siz hala tatlı yapmadınız mı? Veya arkadaşlarla oturdunuz ve canınız tatlı mı istedi? Evde bulunan malzemelerle, hızlıca yapabileceğiniz, eğlenceli sunumu ile mozaik pasta yapmak için mutfağa geçelim!

Pişirmeye Başla

Mozaik Pasta Tarifi

;

Malzemeler

- 8 kişi +

Ana Malzemeler

çift kavrulmuş bisküvi, 200 gram
1 adet
tahta çubuk, yassı
16 adet

Sos İçin

bitter çikolata, 160 gram
2 adet
sütlü çikolata, 160 gram
2 adet
kakao
4 yemek kaşığı
krema, 400 mililitre
2 su bardağı
Antep fıstığı, çekilmiş
1 yemek kaşığı
nar, ayıklanmış
Yarım adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Çikolatayı krema ile eritirken, karıştırmayı unutmayın. Karıştırmazsanız çikolata erirken hızlıca yanabilir. 

Servis Önerisi

Mozaik Pasta Tarifi Servis Önerisi:

Yanına bir top vanilyalı dondurma ile servis edebilirsiniz.