Atom

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
10
Dakika
Zorluk
Kolay

Meze soframız geniş. Haydari, acılı ezme, fava, cacık, piyaz… Seçmek zor. Hepsini seviyoruz. An-cak bugün konumuz acı severlerin gözdesi, cuma akşamlarında sofrada en çok görmeyi sevdiğimiz, yoğurtlu mezelerin en acısı: Atom. Yoğurtlu meze sevenler hem ferahlamak hem de acı yemek istediğinde atoma başvuruyor.
Hızlıca hazırlayabileceğiniz atom tarifiyse içinde bir yıldız barındırıyor; Arnavut biberi. Acısını Arnavut biberinden alan klasikleşen atom, yapılışından ötürü mezeler içinde en pratik olanlarından sayılıyor. Az malzemeyle kısa zamanda yapabileceğiniz atom, yemeklerinize çok yakışacak bir gar-nitür olmayı da garantiliyor.

Atom İsmi Nereden Geliyor?

Atom, ismini içinde bulundurduğu acı Arnavut biberinden alıyor. Yiyince atom etkisi yaratıyor desek abartmış olmayız. Bol bol ekmek yedirtecek acı tarif Atom, lezzetiyle ve pratikliğiyle vaz-geçilmez mutfaktaki tercihiniz olmaya hazır.

Atom Neyin Yanında İyi Gider?

Özellikle balık yemekleriyle çok yakışan atoma hamsi, istavrit, palamut, somon, gibi balıklara eşlik edebiliyor.
Bunun yanı sıra kırmızı et ve tavuk yemeklerinin yanında da sos olarak kullanmanız mümkün.
“Yaratıcı bir fikir verin!” derseniz de atomun kıvamını biraz daha sulandırıp salatanızda sos olarak kullanabilirsiniz.

Biber Nasıl Kurutulur?

En bilinen yöntem ipe dizmek ve güneşte kurutmak. Arnavut biberi, dolmalık biber, çarliston biber, kapya biber… Hangi biberi tercih ederseniz bu şekilde kurutabilirsiniz. Evin en güneş gören kısmına asıp yaklaşık 1 hafta sonra kurumuş biberlerinize kavuşabilirsiniz. “Havalar soğuk, bu mevsimde ne güneşi?” diyenler olmuş olabilir. Evde biber kurutmak için biberleri ikiye bölün. Çekirdeklerini temizleyin. Ardından fırınınızı 80 dereceye ayarlayın. Bir fırın tepsisine alüminyum folyo serin ve üstlerine biberleri koyun. Yaklaşık 5-6 saat boyunca biberleri fırında kurutun. Fırında kuruyan biberleri cam bir kavanozda saklayabilirsiniz.

Atom Malzemeleri

5 adet
kuru arnavut biberi
350 gram (g)
yoğurt, süzme
2 diş
sarımsak
1 tatlı kaşığı
tuz
2 yemek kaşığı
tereyağı
1 su bardağı
su, sıcak
Alışveriş Listesine Ekle
Diğer Tarifler
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol