ARAMA YAP
40 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
150 kcal
27969

Yufka, kıyma, tereyağı, yoğurt. Bu malzemelerin birleşmesiyle kötü bir yemek çıkması imkansızdır. Mantıyı hepimiz çok severiz, eminim hepinizin bellediği iyi mantı alabildiğiniz yerler vardır, ama hiçbir şey ev yapımı mantının yerini tutamaz sanki.


Evde mantı açmak için zamana ve bazen de sabra ihtiyacınız var. Yalnızken de güzeldir ama mantı açmak ve kapamak kolektif yapılınca daha zevkli bir hal alır.


Bazı yemekler vardır ki asıllarına benzer yapılırlar ama farklıdırlar, ama orijinalleri kadar lezzetli olurlar. Mesela benim anneannem yalancı Arnavut ciğeri yapardı, neredeyse gerçeğinden güzeldi. Sosyete mantısı da mantıdan, bazı günler daha güzel bir yemek olabilir.


Hem ana yemekte hem de çay saatinde servis edebileceğiniz, sosyete mantısı tarifimize geçelim!

Pişirmeye Başla

Sosyete Mantısı Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

ana malzemeler

yufka
2 adet
tereyağı
2 yemek kaşığı
yumurta, sarısı
1 adet

Börek Harcı için

soğan, büyük boy
2 adet
kıyma, az yağlı
400 gram (g)
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
tereyağı
2 yemek kaşığı

sos için

yoğurt
2 su bardağı
sarımsak
2 diş
tereyağı
3 yemek kaşığı
Knorr Tatlı Toz Kırmızı Biber
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Öncelikle böreği, üzerine çıtır çıtır olacak şekilde pişirin, az pişmiş bir börek yoğurtlu sos ile birleşince yumuşak olur ve arzu edilen dokuda olmaz.

Servis Önerisi

Sosyete Mantısı Tarifi Servis Önerisi:

Sosyete mantısını iyice çırpılmış, yani sos kıvamına gelmiş sarımsaklı yoğurt ile servis edebilirsiniz. Tabaklara önce sosyete mantılarını, sonra sarımsaklı yoğurdu, en son da üzerine pul biberli tereyağını koyun.