ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Orta
8 kişilik
220 kcal
23403

Daha önce kurabiye hazırlarken un yerine badem unu tercih ettiğiniz oldu mu? Olmadıysa bir ilke imza atmaya ne dersiniz? Görüntüsü makaronu andırsa da lezzetiyle bildiğiniz tüm tatlardan ayrılan bir kurabiye olan acıbadem kurabiyesi tarifi, kesinlikle çok hoşunuza gidecek. 


Mutfakta mükemmellikten bahsedin derlerse; kolay acıbadem kurabiyesi tarifini uzun uzun anlatabilirsiniz. :)


Çay saatlerinde hep aynı tarifleri hazırlayıp davetlilerle sunmaktan sıkıldığınız oluyor değil mi? Evde acıbadem kurabiyesi ile artık sıkılmayacaksınız. Hatta komşularınızı sık sık çaya davet edeceksiniz.


Tarifimiz çay saatlerine yeni bir soluk getirecek. Hatta, yalnızca çay saatlerine değil, okula giden çocuğunuzun beslenme çantasına koyabilir, atıştırmalık olarak iş yerinize götürebilir veya akşam sefalarında çayın yanında servis edebilirsiniz. 


Acıbadem kurabiyesi yapılışını çok merak ettiğinizi biliyoruz. Ama öncesinde daha çok merak edilen iki konuya da değinmek istiyoruz. Bunlardan ilki ‘’acıbadem kurabiyesi hangi yöreye aittir?’’ sorusu, ikincisi ise ‘’acıbadem kurabiyesi kaç gün dayanır?” sorusu.


Öncelikle ilk soruyu yanıtlamak istiyoruz. Sert ve yoğun bir kıvama sahip olan acıbadem kurabiyesi, Türkiye’nin hemen hemen her yöresinde bulunabilse de asıl meşhur olduğu yer Edirne ilimizdir.


Bir diğer konuya geçiyoruz şimdi de. Acıbadem kurabiyesi, kapaklı kavanozda düzgün muhafaza edildiğinde bir hafta, dolapta muhafaza edildiğinde ise yaklaşık 3 ay bozulmadan kalabilmektedir.


Haydi o zaman mutfağa geçip tarifimizi yapımına başlayalım!


Tarifimiz için yumurta beyazı ve şekeri küçük bir tencerede, çırpma teli ile köpüğümsü bir kıvam alana dek çırpıyoruz. Üzerine badem ununu ekleyip spatula ile karıştırdıktan sonra ocağa alıp, kısık ateşte sürekli karıştırarak 10' pişiriyoruz.


Hamur kıvam alıp yoğunlaşınca ocaktan alıp, geniş bir kaba soğuması için yerleştiriyoruz. Limon suyunu ekleyip, spatula ile katılaşan hamuru karıştırıyoruz.


Hazırladığımız hamuru sıkma poşetine alıp, yağlı kâğıt serili fırın tepsisine 5cm genişliğinde yuvarlaklar halinde, aralıklı olarak sıkıyoruz ve ellerimizi ıslatıp üzerlerini düzeltiyoruz.


Renk alıp pişene dek yaklaşık 30' fırınlıyoruz.


Kurabiyelerimiz fırından çıkınca bir spatula yardımıyla kâğıttan ayırıyor ve alt kısımlarından birbirlerine yapıştırıyoruz. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun. :)


Acıbadem Kurabiyesi Tarifi Servis Önerileri


Sıra geldi servis önerilerine! Kurabiyemizin yanına elbette ki en çok yakışan içecek çay olacaktır. Sizin favoriniz kahve ise bol köpüklü bir Türk kahvesi ya da taze demlenmiş bir fincan filtre kahve kesinlikle tarifimizin lezzetine lezzet katacaktır. 


Acıbadem Kurabiyesi Tarifi Püf Noktaları


Badem ununu kullanmadan önce kavurursanız daha koyu renkli ve kavrulmuş tada sahip bir kurabiye elde edersiniz.


Kurabiyeleri tepsiden rahat ayırmak için hamuru sıkmadan önce tepsiyi su ile spreylemek pratik bir çözümdür.


Acıbadem Kurabiyesi Tarifi Kaç Kaloridir?


Hamur işi tariflerinde çoğumuzun korkulu rüyası kalori miktarı oluyor. Gelin hemencecik acıbadem kurabiyesi kaç kalori öğrenelim. Acıbadem kurabiyesin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 220 kalori bulunmaktadır. Kilo kontrolü yapıyorsanız bu tarifimizi çok fazla tüketmenizi öneremiyoruz.


Acıbadem Kurabiyesi Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Son olarak evde acıbadem kurabiyesi tarifini sevenlere 3 tane daha birbirinden lezzetli kurabiye tarifi paylaşmak istiyoruz.


Öncelikle bademli unsuz kurabiye, ardından da yer fıstıklı kurabiye ve üzümlü kurabiye tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz. :)

Pişirmeye Başla