ARAMA YAP
10 dk
20 dk
Kolay
4 kişilik
5443

Türkiye’yi Ege kıyılarından gezmeye başlarsanız, bir uçtan diğer uca, aşağı yukarı her yerin ‘meşhur’ damla sakızlı kurabiyesi olduğunu görebilirsiniz. Daha ziyade Yunanistan’a mahsusmuş gibi bilinen sakız ağacı, aslında Türkiye’ye hiç de yabancı değildir. Sakız adası ile karşı karşıya dururken, çok da farklı coğrafyalar ve bitki örtüleri düşünülemez. Türkiye’de sakız ağacı yoğunluğunun Yunanistan’a oranla çok az olmasının sebebi, zaman içerisinden zeytin daha bereketli ve faydalı bulunup sakız ağaçlarının kesilmiş olmasıdır. 

Aslında, Datçalı bir emekli mühendisten öğrendiğim kadarıyla, mis gibi kokusu dışında, sakız ağacı Ege kıyıları gibi fazla rüzgar alan yerlerde, rüzgara karşı toprağı tutma görevi de görürmüş.

Damla sakızı çok severlerdenseniz ve Ege’de değilseniz, sizi oraya götürecek, lezzetli ve çok pratik damla sakızlı kurabiye tarifimize geçelim!

Damla Sakızlı Kurabiye Kaç Kalori?

1 adet Damla Sakızlı Kurabiye 70 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Damla Sakızlı Kurabiye Tarifi

;

Malzemeler

- 4 kişi +

ana malzemeler

damla sakızlı vanilya
1 adet
yumurta
1 adet
tereyağı
100 gram (g)
sıvı yağ
yarım su bardağı
kabartma tozu
1 adet
mısır nişastası
1 su bardağı
pudra şekeri
1 su bardağı
un
3 su bardağı

üzeri için

pudra şekeri
1 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Damla Sakızlı Kurabiyeyi fırından tamamen sertleşmesini beklemeden çıkarın. Fırından, kurabiyeye kenarlarından bastırdığınıza hafif içeri göçecek sertlikteyken çıkarırsanız, oda sıcaklığına gelirken, dışarıda yediğiniz damla sakızlı kurabiyeler gibi sert ama ağızda dağılan bir kıvamda olacaktır.

Servis Önerisi

Damla Sakızlı Kurabiye Tarifi Servis Önerisi:

Taze demlenmiş bir çay veya kahve ile servis edebilirsiniz.