Kaç Kişilik: 4

Damla Sakızlı Kurabiye Tarifi

;
01.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
10
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Kolay

Türkiye’yi Ege kıyılarından gezmeye başlarsanız, bir uçtan diğer uca, aşağı yukarı her yerin ‘meşhur’ damla sakızlı kurabiyesi olduğunu görebilirsiniz. Daha ziyade Yunanistan’a mahsusmuş gibi bilinen sakız ağacı, aslında Türkiye’ye hiç de yabancı değildir. Sakız adası ile karşı karşıya dururken, çok da farklı coğrafyalar ve bitki örtüleri düşünülemez. Türkiye’de sakız ağacı yoğunluğunun Yunanistan’a oranla çok az olmasının sebebi, zaman içerisinden zeytin daha bereketli ve faydalı bulunup sakız ağaçlarının kesilmiş olmasıdır. 

Aslında, Datçalı bir emekli mühendisten öğrendiğim kadarıyla, mis gibi kokusu dışında, sakız ağacı Ege kıyıları gibi fazla rüzgar alan yerlerde, rüzgara karşı toprağı tutma görevi de görürmüş.

Damla sakızı çok severlerdenseniz ve Ege’de değilseniz, sizi oraya götürecek, lezzetli ve çok pratik damla sakızlı kurabiye tarifimize geçelim!

Damla Sakızlı Kurabiye Kaç Kalori?

1 adet Damla Sakızlı Kurabiye 70 kaloridir.

Damla Sakızlı Kurabiye Tarifi Malzemeleri

ana malzemeler

1 adet
damla sakızlı vanilya
1 adet
yumurta
100 gram (g)
tereyağı
yarım su bardağı
sıvı yağ
1 adet
kabartma tozu
1 su bardağı
mısır nişastası
1 su bardağı
pudra şekeri
3 su bardağı
un

üzeri için

1 yemek kaşığı
pudra şekeri
Püf Noktası

Damla Sakızlı Kurabiye Tarifi Püf Noktaları

Damla Sakızlı Kurabiyeyi fırından tamamen sertleşmesini beklemeden çıkarın. Fırından, kurabiyeye kenarlarından bastırdığınıza hafif içeri göçecek sertlikteyken çıkarırsanız, oda sıcaklığına gelirken, dışarıda yediğiniz damla sakızlı kurabiyeler gibi sert ama ağızda dağılan bir kıvamda olacaktır.

Servis Önerisi

Damla Sakızlı Kurabiye Tarifi Servis Önerisi

Taze demlenmiş bir çay veya kahve ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol