Elma Kompostosu

     (0 oy)
Kaç Kişilik
4
Kişilik
Hazırlama
15
Dakika
Pişirme
60
Dakika
Zorluk
Kolay

Elma kompostosu her mevsim yapılabilir ancak nasıl bir elma kullanmanız gerektiğinin detaylarına iniyoruz. 

Elma Kompostosu Nasıl Yapılır? 

Elma kompostosu yaparken çok sert ve ekşi olmayan elmalar tercih edilmelidir. Elma ya da ayva gibi meyvelerden komposto yapılacağı zaman şekerli suyla birlikte kaynatmanız gerekiyor, zira meyvelerin yumuşak olması önemli. Yumuşak meyveler kullanıyorsanız bu kural geçerli değil. Şekerli su kaynadıktan sonra da meyvelerin kaynayan suyun içerisine ekleyebilirsiniz. Siz elmaları soymaya başlarken, birkaç püf noktasını da paylaşalım. 

Elma Kompostosu Tarifi İçin Püf Noktası 

Komposto hazırlama yöntemlerini yumuşak ve sert meyveler olarak ikiye ayırmak gerekiyor. Zira sert meyveleri daha uzun süre pişirmek gerekebiliyor. Bir vişne ve elmanın pişme oranları aynı olamayacağı gibi dokuları da aynı olmuyor. Yumuşak meyveleri şerbet kaynadıktan sonra karışıma eklerken, elma, armut ve şeftali gibi sert meyveleri su ve şeker karışımı ısınmaya başlamdan eklemek gerekiyor. Bu tariftede bu yöntemi kullanmak size daha iyi bir sonuç verecektir. 

Elma Kompostosu Tarifi İçin Servis Önerisi 

Kompostolar yemeğin üzerine ya da yemekle birlikte tüketilen çoğunlukla içecek yerine geçen lezzetler arasında yer alıyor. Cacık gibi düşünebilirsiniz ancak kompostonun bir özelliği de yemekten sonra gelen tatlı isteğini de karşılıyor. Soğuk olmasıyla da içinizi ferahlatıyor. Siz kompostoları soğuk servis etmeye devam ediniz. 

Elma Kompostosu Malzemeleri

5 adet
elma
6,5 su bardağı
su
2 yemek kaşığı
limon suyu
1,5 su bardağı
toz şeker
1 adet
çubuk tarçın
3 diş
karanfil
1 adet
yıldız anason
Alışveriş Listesine Ekle
Püf Noktası

Elma Kompostosu Püf Noktaları

Komposta hazırlarken ekşi olmayan elmaları seçmeye dikkat edin.

Servis Önerisi

Elma Kompostosu Servis Önerisi

Soğuk servis edin.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol