ARAMA YAP
15 dk
5 dk
Orta
6 kişilik
428 kcal
11952

Çok lezzetli ama biraz da zahmetli olan avcı böreği, gerçekten bir avcı tarafından mı bulundu bilinmez. Avcı yemekleri denince, av etiyle hızlıca ormanda veya evde ateşte yapılan yemekler gelir ya hep akla, o yüzdendir hazırlık için bir kaç ayrı kap, çeşitli malzemeler gerektiren avcı böreği, bende bir avcının elinden çıkmamıştır izlenimi uyandırır. Genelde Asos’ta yapılır avcı böreği, denizden çıkınca kızartma sevenlerdenseniz, Asos’a gittiğinizde denemenizi kesinlikle tavsiye ediyorum.


Asos’a hemen gidemeyiz belki ama, mutfak çok yakın, haydi yemek yapmaya başlayalım!

Pişirmeye Başla

Avcı Böreği Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 6 kişi +
yufka
2 adet
sıvı yağ
3 yemek kaşığı

Börekleri Kaplamak ve Kızartmak İçin

yumurta, çırpılmış
2 adet
galeta unu
1 su bardağı
ayçiçek yağı
1 su bardağı

İç Harcı İçin

kıyma, az yağlı
200 gram (g)
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
Ceviz içi, dövülmüş
1/2 su bardağı
ince bulgur
Yarım su bardağı
maydanoz, ince kıyılmış
6 dal
Knorr Pul Biber
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı
Knorr Kekik
yarım tatlı kaşığı
Knorr Kimyon
yarım tatlı kaşığı
tuz
1/2 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Avcı böreği, paçanga gibi kızartma böreklerden farklı olarak, kızartılmadan önce bir de panelenir. Tüm kızartmalarda geçerli olan bir pane yapma kuralını paylaşmak istiyorum; evet pane malzemeleri hep güzeldir, galeta unu veya panko (büyük ekmek kırıntıları), güzel olmaları bol kullanmamız gerektiği anlamına gelmiyor, kalın bir pane, kızartma yemeği ağır ve fazla yenilemez bir hale getirir. Daha hafif kızartmalar için, en paneyi yaptıktan sonra fazla galetayı kaba silkeleyin, ne kadar ince o kadar lezzetli. Avcı böreği derin yağda kızartılarak yapılır, ancak daha hafif olsun isterseniz yine aynı tarifi izleyerek, önceden 180 dereceye ısıtılmış fırında pişirebilirsiniz.

Servis Önerisi

Avcı Böreği Tarifi Servis Önerisi:

Avcı böreğini sarımsaklı yoğurt ile veya daha dengeli ve hafif olsun isterseniz, mevsiminde körpe semizotu ve ıspanak salatası ile de servis edebilirsiniz.