ARAMA YAP
10 dk
15 dk
Kolay
12 kişilik
300 kcal
27277

Ramazan geldi çattı, iftar ve sahur sofralarına yakışan tarif arayışları başladı. Mideleri yormayan, asitsiz, doğal içerikli içecekler de nefis yemekler ve tatlılarla dolan menülerin aranan elemanları oluverdi. Neticesinde tüm günün koşturmacasında oruç tutan mideler, yılın geri kalan günlerine göre daha hassas, daha nazlı olabiliyor. :)

Bugün, lezzeti ve aromasıyla mideleri yormayan; alışık olduğumuz gazlı meşrubatları da aratmayan enfes bir içecek tarifiyle sofralarınıza konuk oluyoruz. Mevlüt şerbeti tarifi, iftar sofralarınıza da sahur vakitlerinize de çok yakışacak. Ne gazlı içecekleri, ne soğuk çayları, ne ayranları ne de meyve sularını aratmayacak. Dolaptan çıkan Mevlüt şerbeti sürahisi, eve ferah bir mutluluk yayacak.

Karanfil ve tarçınla zenginleşen, gül suyuyla tamamlanan aroması bir yana; lezzeti bir yana bu leziz şerbetin. “Mevlüt şerbeti nasıl olur?” derseniz; bardak bardak içilecek enfes Mevlüt şerbeti tarifi, hem pratik hem de bereketli olur deriz. Çünkü 30 dakikadan kısa sürede hazırlanan bu Mevlüt şerbeti, toplamda 12 kişilik! Kalabalık bir sofraya hazırlamıyorsanız da bir kere hazırlayıp günlerce tüketebilir, lezzetine uzun uzun varabilirsiniz.

Sofralara lezzetiyle damga vuran enfes şerbetler Mevlüt şerbeti tarifiyle sınırlı da değil tabii ki. Yine doğallığı ve lezzetiyle alışkanlık yapacak Ramazan şerbeti, lezzeti baharatlarında gizli Osmanlı şerbeti ve rengiyle büyüleyen kızılcık şerbeti de keşfetmeniz için sizi bekliyor.

Mevlüt Şerbeti Kaç Kaloridir?

Bir su bardağı, yani bir porsiyon Mevlüt şerbeti, yaklaşık 300 kaloridir. İçerdiği şekerden dolayı kalorili olan bu enfes içeceği, özellikle kalori takibi yapıyorsanız kontrollü içmenizi öneriyoruz.

Mevlüt Şerbeti Servis Önerileri

Mevlüt şerbeti hem aromatik hem de leziz olduğu için tek başına servis etseniz de eksik kalmayacaktır. Biz yine de bardaklara atılmış limon dilimleri ve buzla, servisinde fark yaratabileceğinizi not düşelim. Ayrıca Mevlüt şerbeti tarifi, akşam yemeği sofraları kadar çay saatlerinizde servis edeceğiniz keklere, böreklere ve kurabiyelere de çok yakışacaktır. Şerbetli veya çikolatalı tatlıların yanında servis etmenizi ise pek önermiyoruz zira çok şekerli iki tarifin kombinasyonu istediğiniz uyumu sağlamayacaktır.

Haydi Mevlüt şerbeti nasıl yapılır görmek için sizi hızlıca mutfağa alalım!


Pişirmeye Başla

Mevlüt Şerbeti Tarifi

: İçleri Ferahlatır
Emre Ulu;

Malzemeler

- 12 kişi +
karanfil, tane
1 tatlı kaşığı
çubuk tarçın
1 tatlı kaşığı
gül suyu
1 yemek kaşığı
limon
2 adet
şeker
1 su bardağı
jel gıda boyası, kırmızı
1 çay kaşığı
su, 2,5 litre
12 su bardağı