ARAMA YAP
30 dk
25 dk
Zor
8 kişilik
6485

Bir kere ustasından Karaköy poğaçası yemiş biri, ne zaman poğaça dense o lezzeti ve dokuyu arar. Bugün orijinal Karaköy poğaçası lezzetinin ve yumuş yumuş eşsiz dokusunun peşine düşüp; soluğu mutfakta alacağız. Evde orijinal Karaköy poğaçası hazırlayacağımız bu lezzet yolculuğuna hazır mısınız?

Öncelikle kolları bir sıvayıp mutfağın yolunu tutalım. Elinizin altındaki malzemelerle hazırlanacak olan Karaköy poğaçası tarifi, “Güzel şeyler zaman alır” sözünü doğrularcasına biraz vakit alacak. :) Hamuru hazırlayacağız, güzelce yoğurup mayalanmaya bırakacağız. O güzel kıvamının sırrı iyice yoğurulmasından ve yumuş yumuş mayalanıp kabarmasından geliyor pek tabii. Hamur mayalanmak için bir kenara çekildiğinde de bir yandan diğer hazırlıklarınızı tamamlayabilir, mesela çayınızı – kahvenizi demleyebilirsiniz.

Mayalanan, kocaman kabaran poğaça hamurundan bezeler yapmak ve üzerlerini teker teker süslemek en eğlenceli kısımlardan. Lezzeti ve dokusu gibi sunumu da önemli değil mi?

Mutfakta geçen her dakikaya, verilen her emeğe değen; lezzetine paha biçilemeyecek bu Karaköy poğaçalarının o sunumu yok mu? Kızarıp altın rengini almış üstü ve çatalla verilmiş çizgili görünümüyle albenisi daha da artacak. Sofralarda ilk göze çarpan bu puf puf poğaçalar olacak.

Çay saatlerine, kahvaltılara ve sahur sofralarına çok yakışan bu Karaköy poğaçası tarifinin aromatik arkadaşı dereotlu poğaça, her lokması nostalji dolu anne poğaçası ve et severlerin favorisi kıymalı poğaça da gözden kaçmaması gereken alternatiflerden. İsterseniz birlikte yapıp sunun isterseniz hepsini farklı günlerde, ayrı ayrı… Sonuçta hepsinin yeri ayrı, hepsi çok özel!

Karaköy Poğaçası Tarifi Kaç Kalori?

Yumuşacık dokulu, kıyır kıyır ağızda dağılan hamurlu Karaköy poğaçası tarifinin bir porsiyonu yaklaşık 600 kaloridir. Diyetlerin pek de yakın arkadaşı sayılmayacak bu leziz tarifimizi tüketirken kalori takibi yapmanızı öneririz.

Karaköy Poğaçası Tarifi Servis Önerileri

Karaköy poğaçasını, biz en çok bir bardak demli çayın yanına yakıştırıyoruz. Klasiklerden şaşmamak gerek. :) Bunun dışında zeytin, peynir, domates ve salatalıklı sabah kahvaltısı sofralarına ekmek yerine eklenebilir; yanında taze sıkılmış portakal suyu da afiyetle tüketilebilir.

Haydi o zaman sizi mutfağa alalım!

Karaköy Poğaçası Tarifi Püf Noktaları

Leziz Karaköy poğaçalarının püf noktası, hamur malzemelerinin oda sıcaklığında olmasından geçiyor.


Pişirmeye Başla