Yaz aylarının gelmesiyle diyet yapmak ve formunuzu korumak istemeniz muhtemel. Bunun en büyük sebeplerinden biri, istenmeyen kilolardan hızlıca kurtularak sıcak havalarda kendinizi daha hafif hissetmek. Merak etmeyin; formda kalmak, metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırmak sanıldığından çok daha kolay! Özellikle belli başlı yiyecekleri mutfağınızdan eksik etmeyerek ve günde belirli porsiyonlar ve aralıklarla tüketerek bu süreci hızlandırabilirsiniz.

İşte yağ yakımını benimseyen besin grupları:

Greyfurt ve Narenciye
Limon ve greyfurt narenciye grubunun en hızlı yağ yakımına neden olan türlerinden. Tadı acı gelse de, greyfurtu günde bir adet tükettiğinizde metabolizma hızınız ve yağ yakımınız artıyor. Aynı şekilde gün içerisinde bir limonun suyunu tüketmeniz de aynı etkileri yaratıyor. Mandalina, portakal gibi diğer narenciyeler de yağ yakımınızı greyfurt ya da limon kadar hızlandırmasa da yine de bu konuda etkili besinlerden.

Elma Sirkesi
Elma sirkesi içerdiği asetik asit sebebiyle yağ yakımınızı hızlandıran besinlerden. Gün içerisinde öğünlerinizde 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi tüketmek yağ yakımını hızlandırıyor.

Yeşil Çay
Yeşil çay içerdiği kafein ve fenolik bileşenler sayesinde yağ yakımını hızlandırıp kilo kaybını destekleyenler ürünlerden. Günde maksimum iki bardak yeşil çay tüketimi metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakımınızı arttıranlardan.

Süt Ürünleri
Süt ve süt ürünleri yağ yakımınızı hızlandıran diğer besin kaynaklarından. Yüksek kalsiyum oranı vücuttaki yağ yakımını hızlandırırken, aynı zamanda protein oranından zengin olan süt ürünleri kilo kaybına da destek oluyor.

Tatlı Patates
Normal patatese oranla yüksek beta karoten ve fiber içeren tatlı patates, lifli yapısı sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlıyor. Tokluğun yanı sıra yağ yakımınızı hızlandıran tatlı patatesi, kızartması dışında her haliyle tüketebilirsiniz.

Ananas
Antioksidan ve enzim açısından zengin olan ananas, içerdiği bromealin enzimleriyle yağ yakımını hızlandırıyor. Özellikle tatlı ihtiyacının giderilmesinde önemli rol oynayan ananası günde bir porsiyon kadar tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu
İçerdiği Omega-3 yağları sayesinde vücuttaki yağ yakımını hızlandıran tohumlardan. Günlük tüketimde 1-2 tatlı kaşığı kadar öğünlerinize eklemeniz metabolizmanızın hızlanmasında ve yağ yakımınızın artmasında etki sağlıyor.

Hindistan Cevizi Yağı
Bu yağın içerisinde bulunan orta zincirli trigliseritler vücudunuzun depolamak yerine kullanmayı tercih ettiği bir yağ cinsi. Bu nedenle, doğru tüketildiğinde kilo alımına neden olmuyor. Günlük öğünlerinizde 2 yemek kaşığı kadar Hindistan cevizi yağı tüketmek göbek bölgesindeki yağların yakımını hızlandırmakta önemli rol oynuyor.

Zeytinyağı
Mono doymamış yağ açısından zengin olan zeytinyağı, kötü kolesterole engel olduğu gibi, kalp hastalıklarını da önleyici etkiye sahip. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını hızlandırıyor. Günlük öğünlerinizde en az 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı tüketmeniz metabolizma hızınızı arttırıyor.

Su
Yağ yakımının en büyük yardımcılarından biri hiç şüphesiz su. Gün içerisinde en az 2 bardak tüketilen su, metabolizmanızı %30 oranında hızlandırıyor. Aynı zamanda her öğünden önce içeceğiniz 1 bardak su kalori yakımını hızlandırarak tokluk hissi veriyor.

Avokado
Tıpkı zeytinyağı gibi mono doymamış yağ açısından zengin olan avokado, özellikle spor öncesi ve sonrasında hızlı yağ yakımına yardımcı oluyor. İçerdiği mannoheptulose sayesinde kalsiyum emilimini hızlandırarak yağ yakımına da katkı sağlıyor.

Baharatlar
Zencefil, tarçın, karanfil, kırmızı biber, köri gibi aroması yüksek baharatlar metabolizmanızı hızlandıran diğer malzemelerden. Yemeklerinizi aromalandırırken aynı zamanda yağ yakımınızı hızlandırmak isterseniz aroması yoğun baharatları tercih edebilirsiniz.