ARAMA YAP
60 dk
15 dk
Zor
12 kişilik
390 kcal
4821

Mantısı ve etli ekmeğiyle meşhur olan Kayseri ilimize özgü farklı bir tarif ile karşınızdayız bugün. Kayseri denilince aklımıza birçok farklı lezzet geliyor. Bugün bu lezzetlerden bir tanesi olan, öyle ki kayserinin bir ilçesinden Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış olan develi cıvıklısı tarifini anlatıyor olacağız.


Develi cıvıklısı adının nerden geldiğini merak edenler için adını, kayserinin develi ilçesinden aldığını söyleyebiliriz.


Develi cıvıklısı nedir ve develi cıvıklısı ne etinden yapılır merak edenler için hızlıca değinelim.


Parça etin iki bıçak altında parçalanmasıyla cıvıklı adını alan develi cıvıklısı, Yavuz Sultan Selim döneminde adına ferman yazıldığı rivayet edilen ve uzun bir geçmişe sahip olan bir lezzet. Nesilden nesle aktarılırken orijinalliğini yitirmeyen develi cıvıklısı tarifinin, pide çeşitlerinden bir tanesi olduğunu söylemek mümkün.


Develi cıvıklısı, etin hamur üzerine eklendikten sonra pişirilen, oldukça doyurucu ve protein değeri yüksek olan bir tarif. İster öğle yemeği öğününde ister akşam yemeği öğünde tercih edebileceğiniz bu tarif için birkaç tane servis önerimiz bulunmaktadır. Servis önerileri başlığı altında bulabilirsiniz!


Haydi o zaman tüm malzemeler hazır ve nazırsa sizleri mutfağa kadar alalım ve develi cıvıklısı içi nasıl hazırlanır hemencecik öğrenelim.


Derin bir kabın içerisine hamur malzemelerini ekleyip, mikserin hamur yoğurma ucu ile pürüzsüz bir kıvam alana dek yaklaşık 10' yoğuruyoruz. Üzerine nemli bir bez örtüp, 30' sıcak bir yerde dinlenmeye bırakıyoruz.


Şimdi de harç malzemelerini kap içerisinde karıştırıp kenara alıyor ve bu sırada hamurumuzu 4 bezeye ayırıyoruz. Unlanmış tezgâhta oklava ile uzun ve ince şekilde açtıktan sonra üzerine ince bir tabaka etli harçtan yayıyoruz.


Galeta ununu tezgâha yayıp, pidenin altını bulayıp fırın tepsisine alıyoruz ve yaklaşık 10' pişirip, oda sıcaklığında 2' dinlendiriyoruz.


Develi Cıvıklısı Servis Önerileri


Develi cıvıklısı tarifini hazırlayıp, nasıl servis edeceğinizi bilmiyor musunuz? 


Panik yok! Sizler için tarifimizin yanına en çok yakışan servis önerilerine burada yer veriyor olacağız.


Develi cıvıklısının yanına bol yeşillikli bir kâse salata, soğan salatası ya da lokanta usulü meze tercih edebilirsiniz. İçecek olmadan olmaz elbette ki. Bol köpüklü bir bardak ayran ile menümüzün lezzetini tamamlayabilirsiniz.


Develi Cıvıklısı Püf Noktaları


Fırın taşı ile daha iyi bir sonuç alırsınız. Galeta unu hamurun altının yapışmamasını ve kıtır olmasına yardımcı olur.


Develi Cıvıklısı Kaç Kalori?


Develi cıvıklısı kalori miktarını öğrenmeye geldi sıra. Tarifimizin 1 porsiyonunda yaklaşık olarak 390 kalori bulunmaktadır. Oldukça doyurucu ve lezzetli olan bu tarifimizi diyet menüleri için maalesef ki öneremiyoruz.


Develi Cıvıklısı Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Develi cıvıklısı tarifini çok sevenler için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarif önerisinde bulunmak istiyoruz.


İlk olarak cantık pidesi tarifini, ardından Hawawshi tarifi ve son olarak da ıspanaklı pide tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.

Pişirmeye Başla