Artan bayat pidelerinizi değerlendirebileceğiniz; lezzete doyarken israftan da kaçınabileceğiniz 7 leziz tarifimiz sizlerle!

“Evde bulunan bayat pideden ne yapabilirim?” gibi sorular, özellikle Ramazan aylarında akıllarımızı kurcalar. Ramazan pideleri özellikle oruçlu ve çok açken dakikalarca sıra beklenip alındığı için genellikle artar çünkü. :) Artan pideleri de çöpe atmak olmaz. Mutlaka tüketmek gerekir. 

Bu noktada devreye bayat pidelerle yapılacak tarifler girer. Bayat pideden börek olur mu? ya da bayat pideden pizza olur mu? gibi soruları soranlar için, bayat Ramazan pidesiyle hazırlanabilecek birbirinden lezzetli tarifler hazırladık.

Bayat Ramazan Pidesiyle Yapabileceğiniz 7 Tarif

Kahvaltısız olmaz diyenler için; pidelerini kahvaltıda değerlendirebilecekleri Ramazan pidesi ile kahvaltılık tariflerini sıraladık. Özellikle uzun uzun kahvaltı yapamadan evden çıkanların merak ettiği “bayat pideden tost nasıl yapılır”  gibi sorulara da bu listemizde cevap bulacaksınız. :)

Kesinlikle çok seveceğiniz bu tariflerin yanı sıra, “sıcacık dumanı üstünde Ramazan pidesi yanında ne yenir” diyenler için de cevaplarımız mevcut.

Buyurun sizin için hazırladığımız bayat Ramazan pidesiyle yapabileceğiniz 7 tarife geçelim. :)

1 - Bayat Pideden Yumurtalı Tost

İster Ramazan ayında ister sahur sofralarınızda, isterseniz de yılın herhangi bir zamanında kahvaltı sofralarınızda afiyetle tüketebileceğiniz leziz mi leziz bir tarifle başlıyoruz listemize. Bayat pideden yumurtalı tost tarifi, enfes lezzetiyle sofralarınıza çok yakışacak ve tüm gün sizi tok tutacak. Mutlaka denemelisiniz.

2 - Bayat Pideden Börek

Hepimizin severek yediği, aynı zamanda çay saatlerinin vazgeçilmezi olan börek, yüz yıllardır süre gelen bir tarihi bugüne taşımaktadır. Göçebe kültür ile günümüze taşınan börek çay saatlerinde, kahvaltılarda ve altın günlerinde tepsi tepsi açılır, afiyetle de yenir. 

Biz bu listemizde, daha önceki bildiğiniz böreklerden çok farklı olan bir börek tarifini sizin için hazırladık. Önceden bildiğiniz sıradan börek tariflerini unutturacak kadar lezzetli, doyurucu ve pratik olan, aynı zamanda evde bulunan bayat pidelerinizi değerlendirmenizi sağlayacak bu bayat pideden börek tarifini mutlaka denemenizi öneriyoruz.

3 - Gerçek Pideli Köfte Tarifi 

Listemize devam ederken yolumuzu Bursa’ya düşürüyoruz ve bir pideli köfte yemeden olmaz diyoruz! Gerçek pideli köfte tarifi, sofralarınızı şenlendirecek.

4 - Bayat Ekmek Kebabı (Ramazan Pidesiyle)

Kebap denince aklınıza gelen tarifleri bir kenara bırakın. Biz sizin için, diğer kebaplardan çok daha farklı bir lezzete ve sunuma sahip olan enfes bir kebap tarifi hazırladık.  Bayat ekmek kebabı (Ramazan pidesiyle) tarifi, ezber bozacak.

5 - Ekmek Mantısı (Ramazan Pidesinden)

Türk mutfağının vazgeçilmez yemeklerinden biri olan mantı, öğlen ve akşam yemeklerinde sofralarımızda kaşık kaşık yenilir, tadına doyulmaz. Bugünkü mantımız biraz farklı olsun dedik, sizin için yerken tadına doyamayacağınız ekmek mantısı (Ramazan pidesinden) tarifini hazırladık. Mutlaka denemenizi öneriyoruz.

6 - Bayat Ramazan Pidesinden Pizza 

7’den 70’e çoğumuzun severek yediği, her zevke ve damak tadına hitap eden pizzalar, evde rahatlıkla hazırlayabileceğimiz yemeklerden. Biz de sizin için bayat ramazan pidesinden pizza tarifini hazırladık. Sıradan pizzalara göre hem kolay olan hem de eşsiz lezzetteki bu pizza tarifimizi çok beğeneceksiniz.

7 - Ispanaklı Pide Tarifi (Bayat Pide)

Ortası açık, malzeme dolu pideler özellikle akşam yemeği sofralarında çok tercih ediliyor. Hamur açmanın şart olduğu bu yemekler pek de pratik değil maalesef. Biz bu durumu biraz değiştirdik. :) Ispanaklı pide tarifi (bayat pide) ile, hamur açma derdi olmadan ıspanaklı pide hazırlayabilirsiniz. Üstelik artan bayat ramazan pidelerinizi kullandığınız için oldukça da bereketli. :)