ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
5780

Ramazan dendi mi akıllarda beliren belli başlı simgeler var. İftar vaktinin haberini veren top patlaması, kalabalık iftar sofraları, hurma ve pek tabii Ramazan pidesi bu listede ilk sıraları kaptı bile. :)


Ramazanın ilk gününden bayrama kadar fırınların vitrinlerini süsleyen, uğruna dakikalarca sıra beklediğimiz Ramazan pideleri, 30 gün boyunca sofraların eksiksiz elemanı oluyor desek yeridir. Çıtır dışı, yumuşacık içi ve sıcacık oluşuyla zaten eşsiz bir lezzet. Fakat bazen o anki açlık hissiyle fazladan alınan pideler bayatlamaya yüz tutuyor. Ee pide bu, atılmaz. Tazesi varken bayatının yüzüne de kimse bakmaz. Bu durumda devreye biz giriyoruz, bayat pideden neler yapılır teker teker anlatıyoruz. Böylece hem israf önleniyor hem de sofraların bereketi artıyor.


Yumurtalı tost çeşitleri, özellikle doyurucu tariflerin en çok talep gördüğü sahur sofralarında popüler oldu son dönemlerde. Peki genelde ekmeklerle yapılan yumurtalı tost tariflerini nasıl Ramazana uyarlayabiliriz? Bayat pideyle! Bu tarifle adeta pideden yumurtalı tost ekmeği elde edeceğiz.


Hem yiyenler lezzetle büyülenecek hem de mideler bayram edecek.


Bereketli Ramazan sofraları kurmak isteyen ve farklı tarifler arayanları ekmekten pide, Ramazan pidesinde kumru ve ekşi mayalı Ramazan pidesi tariflerimize de bekliyoruz.


Bayat pideyle tost nasıl yapılır görmek isteyenleri tarifimize alalım!


Bayat Pideden Yumurtalı Tost Püf Noktaları


Bayat pideden yumurtalı tost tarifimiz zaten oldukça pratik bir tarif fakat ufak bir ipucumuz var. Pideleri yumurtalı karışımda bekletme aşamasını kesinlikle atlamayın. Karışımı iyice çeken bayat pideler en güzel şekilde yumuşayacak; tarife lezzetini verecektir.


Bayat Pideden Yumurtalı Tost Tarifi Kaç Kaloridir?


Bayat pideden yumurtalı tost tarifimizin bir dilimi ortalama olarak 310 kaloridir. Dilimlerin boyutu, kullanılan kaşar peynirlerinin ve sucukların dağılımı kalorileri etkileyecektir, aklınızda bulunsun. :)


Bayat Pideden Yumurtalı Tost Tarifi Servis Önerisi


Bayat pideden yumurtalı tost tarifi, sahur sofralarında bir fincan sıcak çay; zeytin, peynir, salatalık, domates, roka gibi taze yeşillikler ve yoğurtla çok yakışacaktır. Çay tercih etmek istemeyenler yoğurt yerine ayran tercih edebilir; sofrayı taze sıkılmış meyve sularıyla vitamine boğabilir. :)


 


 

Pişirmeye Başla