ARAMA YAP
30 dk
10 dk
Orta
2 kişilik
300 kcal
9840

İncecik ve çıtır çıtır bir şnitzele kim hayır diyebilir ki? Hem tavuk hem de kırmızı etten yapılan iki şinitzel tarifi için hemen tıklayın!


En çıtır iki lezzetin farklı tarifleri karşınızda. İster etten ister tavuktan yapın Şinitzel tarifini siz ve ev halkı çok sevecek. Şinitzel dövülerek inceltilmiş etin ekmek kırıntılarıyla kaplanıp kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir Avusturya yemeği. Özellikle Avusturya ve Alman mutfaklarının en popüler yemeklerinden olan Şinitzel, yanında özel olarak hazırlanmış patates salatasıyla oldukça tercih edilen bir ana yemek. 


Şinitzele farklı bir yorum getiriyoruz ve mantar soslu olarak hazırlıyoruz. Şinitzeli biraz kuru bulanların fikrini değiştirecek olan mantar soslu şinitzel tarifimiz için böyle buyurun!


Tavuk eti kullanarak çok pratik ve hafif bir yemek hazırlamak isterseniz sizi hemen tavuk bonfile tarifimize davet edelim!


Şinitzel Nasıl Kızartılır? 


Şinitzel’i kızartmak için yağı iyice kızdırın. Yağ sıcakken, kaplanmış göğüsleri her iki tarafı altın rengi oluncaya kadar tek katmanlı gruplar halinde kızartın. Yağınız doğru sıcaklıktaysa, her taraf için yaklaşık 3-4 dakika yeterli olacak. Kızaran şinitzelleri bir kağıt havlu üzerine yerleştirin ve fazla yağı emmesi için kurulayın. 

Pişirmeye Başla

Tavuk ve Et Şinitzel

: Alternatifli Lezzet ;

Malzemeler

- 2 kişi +

Ana Malzemeler

antrikot, ince dövülmüş
1 dilim
tavuk but, kemiksiz, ince dövülmüş
2 adet
Knorr Şinitzel Pane Harcı
yarım adet
un
2 yemek kaşığı
yumurta, çırpılmış
2 adet

Salata İçin

patates, elma dilimlenmiş
4 adet
taze fasulye
50 gram (g)
badem, ince kıyılmış
2 yemek kaşığı
yoğurt
3 yemek kaşığı
Calve Mayonez
2 yemek kaşığı
Calve Hardal
1 yemek kaşığı

Kızartmak İçin

ayçiçek yağı
2 su bardağı

Sunum İçin

mandalina, ince yuvarlak dilimlenmiş
yarım adet
nane, ince kıyılmış
2 yaprak
badem, ince kıyılmış
3-4 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Patateslerin kararmaması için kestikten sonra su içerisinde bekletin. Patatesler salata sosunu sıcakken daha iyi çekecektir.

Servis Önerisi

Tavuk ve Et Şinitzel Servis Önerisi:

Şinitzel’in yanına en çok yakışacak salatalardan patates salatasını mayonez, hardal, limon ve zeytinyağı sosuyla hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz patates salatası yerine patates kızartması da servis hazırlayabilirsiniz. Servis ederken Tavuk Şinitzel’in yanında otlu tereyağı ve limon dilimi verebilirsiniz.