ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Orta
4 kişilik
300 kcal
3530

Üç parça ciğer, bir parça kuyruk yağı, üç parça ciğer, bir parça kuyruk yağı… 


Yukarıda tekrarladığımız sözcükler aslında çok şey ifade ediyor. Öyle bir tarif ile geldik ki, inanın bize tadına baktıktan sonra ‘’Bu işlemi sabaha kadar yapabilirim.’’ diyeceksiniz.


Tike tike doğranmış kuzu ciğerlerin yine aynı şekilde doğranmış kuyruk yağı ve baharatlar ile buluştuğu cartlak kebabı tarifini paylaşıyor olacağız bugün.


Cartlak kebabı tarifi için hazırladığımız reçeteye geçmeden önce, bilmeyenler ve merak edenler için cartlak kebabı nedir ve cartlak kebabı nereye aittir hızlıca değinmek istiyoruz.


Cartlak kebabı yukarıda da söylediğimiz gibi küçük küp küp doğranmış kuzu ciğer ve kuyruk yağının şişlere geçirilip soslandıktan sonra mangal ateşinde pişirildiği oldukça lezzetli bir tarif. 


Ciğerin faydalarından oldukça yararlanabileceğiniz, aynı zamanda tam bir protein deposu diyebileceğimiz cartlak kebabı, özellikle Gazi Antep, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin Yörelerinde sıklıkla hazırlanmaktadır. Aynı zamanda bu yörelerde kebabımızın adının ‘’cağırtlak kebabı’’ olarak da değiştiğini söyleyebiliriz.


Cartlak kebabının patent alarak tescillendiği şehrimiz ise yine gastronomisiyle ön plana çıkan Gazi Antep oluyor.


Cartlak kebabı hakkında bilmediğimiz tek şey kaldıysa o da nasıl yapıldığı ve lezzeti herhalde! Haydi o zaman daha fazla beklemeden mutfağa geçip, tarifimizin yapılışına geçelim.


Cartlak kebabı tarifi için öncelikle mangal şişlerine ciğer ve kuyruk yağlarını 3 adet ciğer, 1 adet kuyruk yağı olacak şekilde 8'erli olarak takıyoruz. Ardından kebabımızın lezzetine lezzet katacak olan sosunu hazırlamaya başlıyoruz.


Küçük bir kapta kimyon, pul biber, sumak, tuz, nane ve ayçiçek yağını karıştırıp, sonrasında şişlerin üzerine fırça yardımıyla her tarafa gelecek şekilde iyice sürüyoruz. Sosladığımız ciğer şişleri dolapta bir süre bekletiyoruz.


Şişlerimiz dinlendikten sonra dolaptan çıkarıyor ve mangal ateşinde her bir yüzünü birkaç dakika çevirerek pişiriyoruz.


Cartlak Kebabı Servis Önerileri


Nar gibi kızarmış cartlak kebabının yanına eşlikçiler olmazsa olmaz. 


Tarifimizin lezzetini incecik bir lavaş ekmeği ve bol sumaklı, bol soslu bir soğan salatası ile taçlandırabilirsiniz.


Aynı zamanda közlenmiş biber ve közlenmiş domates de kesinlikle çok yakışacaktır. İçecek olarak da bol köpüklü bir bardak ayran tercih ederek lezzeti zirveye çıkarabilirsiniz.


Cartlak Kebabı Püf Noktaları


Küçük kuşbaşı şeklinde doğranan etler ‘’Tike’’ olarak adlandırılmaktadır.


Cartlak kebabında etlerin tike tike olması daha hızlı pişmesini sağlayacaktır. Ciğerlerin ve kuyruk yağlarının aynı büyüklükte olmasının, görsel şöleni de beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz.


Cartlak Kebabı Kaç Kaloridir?


Tam bir protein deposu olan cartlak kebabı, içerisinde 300 kalori bulundurmaktadır. Kalori miktarı yüksek olsa da tek başına diyet menülerinizde ara ara yer verebilirsiniz.


Cartlak Kebabı Tarifini Sevenlere 3 Tane Birbirinden Lezzetli Tarif


Evet! Yazımızın sonuna doğru gelirken cartlak kebabı tarifini çok sevip, benzer tatlar denemek isteyenler için 3 tane daha birbirinden lezzetli tarifi paylaşmak istiyoruz.


İlk olarak beyti kebabı tarifi, ardından parmak kebabı tarifi ve son olarak da Manisa yöresine ait Manisa kebabı tarifini denemeniz için buraya bırakıyoruz.


Sevgiyle ve Yemekte Keyif Var mutfağıyla kalın!

Pişirmeye Başla

Cartlak Kebabı

: Şişlerin Sayısı Unutulacak
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

kuzu ciğer, kuşbaşı doğranmış
1 kilo (kg)
kuyruk yağı, kuşbaşı doğranmış
200 gram (g)
Knorr Kimyon
1 tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
1 tatlı kaşığı
Knorr Sumak
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Nane
1 tatlı kaşığı
ayçiçek yağı
1/4 su bardağı