ARAMA YAP
30 dk
30 dk
Kolay
4 kişilik
256 kcal
8905

Bolu mutfağının Türk mutfağına armağan ettiği en renkli ve lezzetli yemeklerinden birisi olan orman kebabı, günümüzde de pek çok bölgece sofralara konuk oluyor ve sık tercih edilen yemeklerin başında geliyor. Soğan, havuç, patates ve bezelye lezzetinin kuşbaşı et ile birleşmesinden sonra orman kebabının en çok yenilen yemekler arasında yer alması zaten kaçınılmaz. Her yemeğin vazgeçilmez tatlarından olan soğanın da bolca kullanıldığı orman kebabı hem fırında hem de ocakta rahatlıkla pişen yemeklerden.


Aslını Kırım mutfağından alan ve sonrasında Bolu mutfağının yerel lezzetlerinden biri haline gelen orman kebabı yapılışı çok malzemeliliğinden dolayı zor gözükse de biz sizin için kolay ve pratik bir tarif veriyoruz. Düdüklü tencere kullanmaktan çekinenler içinse fırında orman kebabını yapmak çok pratik. Yanında pirinç pilavıyla tamamlanan fırında orman kebabı, esnaf lokantalarından anne mutfağına sık sık karşımıza çıkıyor.


Güzel bir mevsim salata ile servis edilen orman kebabının diğer sulu et yemeklerinden farkı ise içinde bolca bezelye bulunması. Bu açıdan fırında orman kebabı içerisinde sayısız vitamini barındırmasıyla da hem besleyici hem faydalı. Sağlık açısından yararlı ve mide için oldukça doyurucu olan fırında orman kebabının nasıl yapıldığını öğrenmek için tarifimize buyurun…

Pişirmeye Başla

Orman Kebabı Tarifi

: Rengarenk Bir Yemek
Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
dana eti
500 gram (g)
domates salçası
1 yemek kaşığı
biber salçası
1 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı
bezelye
2 su bardağı
soğan, küçük, küp doğranmış
1 adet
havuç, küçük, küp doğranmış
1 adet
yeşil biber, küçük, küp doğranmış
2 adet
patates, küp doğranmış
2 adet
sıcak su
3 su bardağı
Knorr Kıymalı Tarifler İçin Baharatlı Çeşni
1 yemek kaşığı
tuz
2 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
1 tatlı kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Düdüklü tencereniz yoksa daha fazla su ekleyerek normal tencerede kapalı olarak kısık ateşte pişirebilirsiniz. Orman kebabı içerisine dilerseniz sebze olarak mantar da ekleyebilirsiniz. Özellikle orman mantarı çok yakışacaktır.

Servis Önerisi

Orman Kebabı Tarifi Servis Önerisi:

Orman kebabının çok renkli lezzetine pirinç pilavı ve mevsim salata çok iyi eşlik edecektir.