Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 256

Orman Kebabı Tarifi

: Rengarenk Bir Yemek
Tuğçe Aydemir;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Kolay

Bolu mutfağının Türk mutfağına armağan ettiği en renkli ve lezzetli yemeklerinden birisi olan orman kebabı, günümüzde de pek çok bölgece sofralara konuk oluyor ve sık tercih edilen yemeklerin başında geliyor. Soğan, havuç, patates ve bezelye lezzetinin kuşbaşı et ile birleşmesinden sonra orman kebabının en çok yenilen yemekler arasında yer alması zaten kaçınılmaz. Her yemeğin vazgeçilmez tatlarından olan soğanın da bolca kullanıldığı orman kebabı hem fırında hem de ocakta rahatlıkla pişen yemeklerden.


Aslını Kırım mutfağından alan ve sonrasında Bolu mutfağının yerel lezzetlerinden biri haline gelen orman kebabı yapılışı çok malzemeliliğinden dolayı zor gözükse de biz sizin için kolay ve pratik bir tarif veriyoruz. Düdüklü tencere kullanmaktan çekinenler içinse fırında orman kebabını yapmak çok pratik. Yanında pirinç pilavıyla tamamlanan fırında orman kebabı, esnaf lokantalarından anne mutfağına sık sık karşımıza çıkıyor.


Güzel bir mevsim salata ile servis edilen orman kebabının diğer sulu et yemeklerinden farkı ise içinde bolca bezelye bulunması. Bu açıdan fırında orman kebabı içerisinde sayısız vitamini barındırmasıyla da hem besleyici hem faydalı. Sağlık açısından yararlı ve mide için oldukça doyurucu olan fırında orman kebabının nasıl yapıldığını öğrenmek için tarifimize buyurun…

Orman Kebabı Tarifi Malzemeleri

500 gram (g)
dana eti
1 yemek kaşığı
domates salçası
1 yemek kaşığı
biber salçası
2 yemek kaşığı
ayçiçek yağı
2 su bardağı
bezelye
1 adet
soğan, küçük, küp doğranmış
1 adet
havuç, küçük, küp doğranmış
2 adet
yeşil biber, küçük, küp doğranmış
2 adet
patates, küp doğranmış
3 su bardağı
sıcak su
1 yemek kaşığı
Knorr Kıymalı Tarifler İçin Baharatlı Çeşni
Püf Noktası

Orman Kebabı Tarifi Püf Noktaları

Düdüklü tencereniz yoksa daha fazla su ekleyerek normal tencerede kapalı olarak kısık ateşte pişirebilirsiniz. Orman kebabı içerisine dilerseniz sebze olarak mantar da ekleyebilirsiniz. Özellikle orman mantarı çok yakışacaktır.

Servis Önerisi

Orman Kebabı Tarifi Servis Önerisi

Orman kebabının çok renkli lezzetine pirinç pilavı ve mevsim salata çok iyi eşlik edecektir.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol