ARAMA YAP
30 dk
5 dk
Kolay
1 kişilik
33410

Başta ekmek ve hamur işleri olmak üzere pek çok gıdanın temel bileşeni olan un denildiği zaman akla elbette buğday, kepek, mısır unları gibi günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz türleri geliyor. Faydalı tahıllardan biri olan pirinç ile yapılan un ise kıvam tutturma konusunda mutfaktaki baş yardımcımız diyebiliriz.


Pirinç unu nedir derseniz, beyaz ya da esmer pirincin kurutularak öğütülmesiyle üretilen bir besin diyebiliriz. Çeşit çeşit tarif içerisinde kullandığımız pirinç unu, sütlaç, muhallebi, dondurma, pasta gibi yiyeceklerin yanı sıra bebeklerin ek gıdaya geçiş döneminde de mamalarda kullanılan vazgeçilmez yardımcılardan biridir. İçerisindeki vitamin ve minerallerle bebeğin gelişimini desteklerken yutkunma kabiliyetinin gelişmesine de katkıda bulunur. Elbette katkısız ve doğal pirinç unu tercih etmek önemli. Kendi pirinç ununuzu yapmanız ise oldukça pratik ve kolay. Pirinç unu yapılışı nasıldır sorunuzun yanıtı Pirinç Unu tarifimizde…

Pirinç Robotta Çekilir mi?

Pirincin ılık suda bekletilip robotta çekilmesi ve sonradan süzülmesiyle sübye adını verdiğimiz pirinç suyu elde edilir. Sütlü tatlılarda kıvam artırması için kullanılır.


Pirinç Unu Yerine Ne Kullanılabilir?

Pirinç unu yerine nişasta kullanılabilir.


Pirinç Unu Faydaları

Protein ve vitamin bakımından zengin olan pirinç unu, kolajen üretimini desteklediği için özellikle cilde iyi gelebilir. Zeytinyağı, yoğurt, bal gibi malzemelerle karıştırılarak cilde uygulanan pirinç unu nem dengeleyici özelliğe sahiptir. İçerdiği lif, vitamin, kalsiyum ve çinko gibi besin maddeleri ile besleyicidir.


Pirinç Tozu ile Pirinç Unu Aynı mı?

Pirinç tozu olarak da adlandırılan pirinç unu, ince öğütülmüş pirinçten yapılan bir undur. Öğütme işlemi sırasında, özellikle kırılmış taneleri kullanmanın bir yoludur. Bu sebeple de hem beyaz hem de kahverengi pirinç taneleri içerir. Her türlü unlu mamulde kullanmak mümkündür. Pirinç unu ve pirinç nişastası ise farklı besinlerdir. Pirinç nişastası, pirinç ekleyerek üretilir. Pirinç unu, pirincin kendisinden öğütülür.

Glütensiz ve Besleyici: Nohut Unu Nasıl Yapılır?

Nohut, glüten içermeyen bir bakliyat olması sebebiyle özellikle çölyak hastaları, glütensiz beslenenlerin tercihidir. Hint, Bangladeş, Birmanya, Nepal, Pakistan ve Sri Lanka gibi mutfakların temel malzemesi nohut unu ise, bizim mutfaklarımıza da sık konuk olmaya başladı. Özellikle glütensiz beslenmede mutfaktaki baş yardımcı diyebiliriz. Nohut unu sıklıkla ekmek yapımında kullanılsa nohut ununda humus, krep, kek gibi farklı lezzetler de hazırlamak mümkün. Besin değeri açısından da oldukça zengin nohut unu nasıl yapılır, nohut ununun faydaları nelerdir, nohut unu ile ne yapılır diye soranları tarifimize alıyoruz.

Pişirmeye Başla

Pirinç Unu Tarifi


Emre Ulu;

Malzemeler

- 1 kişi +
pirinç
2 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Pirinç unu çabuk küflenen bir besin olduğu için kullanacağınız miktarda hazırlamanızı öneririz. Pirinç ununu cam kavanozda serin ve loş bir ortamda saklamalısınız.

Servis Önerisi

Pirinç Unu Tarifi Servis Önerisi:

Keşkül, muhallebi, sütlaç gibi sütlü tatlılarda, çorbalarda kıvam vermesi için kullanabilirsiniz. Ayrıca ek gıdaya geçen bebekler için hazırlanan mamanızı pirinç unuyla hazırlayabilirsiniz.