Kaç Kişilik: 4

Krutonlu Kremalı Domates Çorbası, Haydari, Nohutlu Bulgur Pilavı

: Knorr ile Besleyici Ramazan Tabakları
Emre Ulu;
26.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
25
Dakika
Zorluk
Kolay

Knorr Besleyici Ramazan Tabakları’ndan lezzetli bir menü daha! Krutonlu Kremalı Domates Çorbası, Haydari, Nohutlu Bulgur Pilavı… Demir, çinko ve selenyum kaynağı olan bu leziz tabak, potasyum, folat ve kalsiyumdan da zengindir.

Bir Klasik Krutonlu Kremalı Domates Çorbası

Knorr Krutonlu Kremalı Domates Çorbası vesile olsun, bir assolist olan domatesle başlayalım. Bir Akdeniz güzeli olan domatesin anavatanı aslında Güney Amerika; keşfedenler ise Aztekler. Bugün hayatımızda ve dünya mutfaklarında birinci dereceden önemli olan yiyeceklerden bazıları gibi domates de İspanyollar tarafından Güney Avrupa’ya taşınmış. Akdeniz ülkelerinde, özellikle İtalya, İspanya ve Portekiz’de hızla popüler olmuş. Bizim Ege ve Akdeniz bölgelerimizde olduğu gibi… Çünkü bu coğrafyaların ortak bir özelliği var: Yaz mevsiminde parlayan sımsıcak güneş! Domatesin istediği şey bu. İşte bu yüzden, Akdeniz’in güneşiyle kızaran domateslerin lezzeti başka hiçbir yerde bulunmaz. Domatese kırmızı rengini veren likopen sağlık için çok değerli ve domateste var. Likopenden etkin şekilde yararlanmak için domatesi zeytinyağında pişirerek yemek gerekir, çünkü likopen ısıyla açığa çıkar. Elimizde domatesin bütün bu yararlarını ortaya çıkaracak sıcak bir tarif var: Kremalı Domates Çorbası Tarifi. Mutfağımızın çorba kategorisinde bir klasik olan ve çok sevilen Kremalı Domates Çorbası, içmeyi seven herkesin yapabileceği kolaylıkta bir tarif.

İştah Açıcı Bir Başlangıç Yemeği Haydari

Aynı kolaylıkta, hatta bir çırpıda yapılabilecek diğer tarifimiz Haydari; sarımsak ve beyaz peynir eklenerek hazırlanan bir yoğurt yemeği. Sofralara iştah açıcı, meze ya da başlangıç yemeği olarak getirilen haydari, aynı zamanda salatalık içermeyen cacık gibi de servis edilir, yani çok yönlü bir eşlikçidir. Öyle ki, komşumuz Yunanistan’da pide arası döner, kebap gibi yiyeceklerin sosu olarak ikram edilir. Yemek dizimizin finali olan Nohutlu Bulgur Pilavı ile iyi gider diye düşündük.

Buram Buram Lezzet Kokan İkili, Nohutlu Bulgur Pilavı

Nohutlu bulgur pilavının iki başrol oyuncusundan biri olan bulgur, buğdaydan elde edilir. Önce buğday temizlenir. Taş, toprak ve kabuklarından ayrılır. Büyük kazanlarda suyla kaynatılır. Pişirilerek suyu çektirilen buğday, bezlerin üzerine serilerek güneşte kurutulur. Elle ya da değirmenlerde öğütülür. Çeşitli eleklerden geçirilerek, kalınları pilavlık, inceleri köftelik olarak ayrılır. Nemden uzak kalması için toprak küplerde, ahşap sandıklarda ya da bez torbalarda serin yerde saklanır. Bulgur, Akdeniz’in doğusundaki bölgelerde çok eski çağlardan beri yemeği yapılan bir besin maddesi. Çatalhöyük kazılarında mercimek ve bulgur tanelerine rastlanmış. Selçuklular dönemi kayıtlarına göre buğdaydan “yarmaş” adı verilen bir çeşit bulgur yapılırmış. Mevlana’nın eserlerinde bulgur aşı ile ilgili beyitlere rastlanır; ki, bu da 13’üncü yüzyıla denk gelir. Yani bulgur hep varmış, hala var, tüm yararlarıyla belli ki hayatımızda olmaya devam edecek.

Nohut ise protein ve selenyum kaynağıdır. Selenyum minerali, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkı sağlar, saç ve tırnak korunmasına destek olur.

Öyleyse yemeklerimizi hazırlamaya başlayıp bu güzel malzemelerin hakkını verelim.


Krutonlu Kremalı Domates Çorbası, Haydari, Nohutlu Bulgur Pilavı Malzemeleri

Krutonlu Knorr Kremalı Domates Çorbası

1 adet
Knorr Kremalı Domates Çorbası
5 su bardağı
su

Kruton İçin

4 dilim
ekmek, küp küp kesilmiş
2 diş
sarımsak, ezilmiş
1 tatlı kaşığı
Knorr Kekik
1 tatlı kaşığı
Knorr Tatlı Toz Kırmızı Biber
2 yemek kaşığı
zeytinyağı

Haydari

500 gram (g)
süzme yoğurt
2 diş
sarımsak
50 gram (g)
beyaz peynir
3 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 tatlı kaşığı
Knorr Nane
yarım su bardağı
Ceviz içi
yarım tatlı kaşığı
tuz

Nohutlu Bulgur Pilavı

2 adet
Knorr Et Suyu Bulyon
2 su bardağı
bulgur, pilavlık
1 su bardağı
nohut, pişmiş
3 yemek kaşığı
zeytinyağı
1 adet
soğan
1 tatlı kaşığı
Knorr Kekik
3 su bardağı
su, sıcak
yarım tatlı kaşığı
Knorr kimyon
yarım tatlı kaşığı
Knorr Pul Biber
Püf Noktası

Krutonlu Kremalı Domates Çorbası, Haydari, Nohutlu Bulgur Pilavı Püf Noktaları

Kremalı Domates Çorbası için kruton yerine çıtır kadayıf hazırlayabilirsiniz. Tel kadayıfı tereyağında rengi koyulaşana kadar çevirip kızartın, çorbayı sıcak servis ederken üzerine ekleyin. Haydari için beyaz peynir eklemesi şart değil, dilerseniz tarifi peynirsiz hazırlayabilirsiniz. Farklı bir sunum için ağzı geniş bardaklarda porsiyonlar halinde servis edebilirsiniz. Nohutlu Bulgur Pilavı için kırmızı pulbiberi servisten önce üzerine serperek ekleyebilirsiniz.

Servis Önerisi

Krutonlu Kremalı Domates Çorbası, Haydari, Nohutlu Bulgur Pilavı Servis Önerisi

Mideyi koruyan ve hazmettirici özelliği olan Soğuk Lipton Moroccon Mint Yeşil Çay bu menüye çok yakışacak.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol