ARAMA YAP
30 dk
60 dk
Kolay
4 kişilik
4792

Bizde geleneksel yemekler çorbayla başlar, pilavla biter. Ana yemek olarak etli bir yemek yapılır. Knorr Besleyici Ramazan Tabakları serisinden bir menü olan Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası, Limonlu Tavuk ve Kabaklı Pilav menüsü ile geleneği bozmadık. Bu leziz Knorr Besleyici Ramazan Tabağı protein ve A vitamini kaynağıdır. Dünya Sağlık Örgütü'nün günlük 5 porsiyon meyve sebze tüketim önerisinin 1 porsiyonunu, günlük olarak alınması gereken protein miktarının da yarısını karşılar.

Sofranın Birincisi Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası

Batıda sadece iştah açıcı olarak tüketilen çorba, bizim geleneksel beslenme alışkanlığımızın temel taşı; sabah kahvaltısı ve gecenin ortası dahil, günün her saatinde içilebilir. Aynı zamanda ana yemeğe hazırlayan bir başlangıç olduğu da kabul edilir; zaten o yüzden Ramazan ayı neredeyse her iftara başka bir çeşidiyle damgasını vuran bir nevi çorba ayıdır. Bizim coğrafyamızda lokantalarda da aynı evler gibi, yemekler çorbalarla başlar. Hatta sadece çorba satan lokantalar vardır. Kışlık yiyecek hazırlıkları tarhanayla başlar. At sırtında göçebe hayatı yaşayan Türklerin çorbası olduğu sanılan tarhananın, yerleşik düzene geçtikten sonra yörelere göre pek çok çeşidi yapılmıştır. Hele türlü meyve ve sebze yetiştirilmeye elverişli topraklar ekilince, çorba kültürü de gelişmiş, yemeklere çeşit çeşit çorbayla başlanır olmuştur. Çorba bizim mutfağımızda o kadar önemli ki, çoğunun üzerine ayrı rayihalar yakılır, bunun adına da çorba yüzlüğü denir. Çorbalar için bu aşama önemlidir, çünkü çorba yüzlüğü sayesinde gövde kazanır.

Ana Yemeklerin En Hafifi Limonlu Tavuk

Çorbanın ardından gelen tarifimiz Limonlu Tavuk, ana yemeklerin en hafif seçeneklerinden biri, çünkü limonla pişirildi. Limon, yazın güzelim limonatasının ana maddesi, bilinen pek çok faydası olan nane-limonun da başrol oyuncusudur. Hemen hemen tüm salataları, çoğu çorbayı, bazı çayları limonsuz düşünemeyiz.

Ege ve Akdeniz köylerinde hemen her evin bahçesinde kışın yapraklarını dökmeyen ve yıl boyunca büyümeyi sürdüren bir limon ağacı vardır. Limon hemen her iklimde ve toprakta yetişir. Bu yüzden dünya mutfaklarında da limon önemli bir çeşnidir. Limonun birkaç damlası bile bir tatlının şerbetini ya da reçelin kıvamını koyulaştırmaya, parlaklığını artırmaya yeter. Amerika’nın Florida eyaletinde, Akdeniz ülkelerinde, İran, Peru, Sudan, Güney Afrika, Tayland, Arjantin, Meksika, Şili’de limon yetişir. İklimi ılık olan bölgelerimizde yetişen limon, bizi dünya sıralamasında beşinci yaparken, Hindistan’da dünya ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayacak kadar limon yetiştirilir.

İştah Kabartan Kabaklı Pilav

Tavuğun yanında pilav severiz ya biz, Limonlu Tavuk ile de yan yana pilav getirdik yine. Bu defa pilavımız kabaklı… Kabak, Anadolu’da ve bütün Akdeniz ülkelerinde bol yetişen, bol yenen bir sebzedir. Latince adı cucurbita pepo, bizdeki adı sakız kabağı… Gelenek olarak meyvesi yemeklerde, çekirdekleri tedavi amaçlı ya da çerez olarak kullanılır.


Pişirmeye Başla

Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası, Limonlu Tavuk, Kabaklı Pilav

: Knorr ile Besleyici Ramazan Tabakları
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası

Knorr Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası
1 adet
ayçiçek yağı
2 yemek kaşığı
domates salçası
1 yemek kaşığı
su, soğuk
5 su bardağı

Çıtır Havuç İçin

havuç, büyük boy, küp kesilmiş
1 adet
toz zencefil
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
çeyrek tatlı kaşığı
zeytinyağı
1 tatlı kaşığı

Limonlu Tavuk

tavuk kalça
8 adet
sıvı yağ
4 yemek kaşığı
taze soğan
4 adet
yeşil limon
1 adet
tavuk suyu
2 su bardağı
sarımsak
2 diş
nişasta
1 tatlı kaşığı
ayçiçek yağı
1 yemek kaşığı
Knorr Kekik
1 tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
yarım tatlı kaşığı

Kabaklı Pilav

Knorr Tavuk Suyu Bulyon
1 adet
baldo pirinç
2 su bardağı
su, sıcak
6 su bardağı
limon, suyu
yarım adet
zeytinyağı
6 yemek kaşığı
kabak
500 gram (g)
sarımsak
3 diş
adaçayı
3 yaprak
kabak çekirdeği, kabuksuz
yarım su bardağı
tulum peyniri
1 su bardağı
taze kekik
4 dal
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Kabaklı pilavınızı kekik dalları yerine başka yeşilliklerle süsleyerek servis edebilirsiniz. Örneğin, kabağa dereotu çok yakışır ya da taze nane pilavla çok iyi gider. İsterseniz her ikisini de kullanabilirsiniz. Limonlu tavuk tarifinde limon suyu ve limon kabuğu yerine, portakal suyu ve portakal kabuğu kullanabilirsiniz. Yemeğinizde güzel bir koku ve lezzet farkı yaratırsınız. 

Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası, Limonlu Tavuk, Kabaklı Pilav Nasıl Yapılır?

3 Adım
Servis Önerisi

Çıtır Havuçlu Zencefilli Zerdeçallı Domates Çorbası, Limonlu Tavuk, Kabaklı Pilav Servis Önerisi:

Limonla servis edilen ve mideniz için koruyucu kalkan görevi görecek kolay ve pratik Soğuk Lipton Rezene Bitki Çayı tarifi tam bu menüye göre…