Kaç Kişilik: 4

Toyga Çorbası

: Doyurucu Lezzet
Emre Ulu;
20.04.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
60
Dakika
Pişirme
20
Dakika
Zorluk
Orta

Leziz, doyurucu ve pratik bir çorba tarifi hazırlıyoruz bu akşam yemeğinde! Nohut ve buğday içeren bu leziz Toyga çorbası, yemelere doyamayacağınız eşsiz bir tarif.

İlk defa duyanlar için “Toyga çorbası nedir?”, “Toyga çorbası nerenin?” açıklayarak başlayalım işe. Toyga çorbası, nohut ve buğday içeren; meyaneli ve doyurucu bir çorbadır. Tokat ve Osmaniye’de sık sık yapılan Toyga çorbası hangi yöreye ait kesin bir bilgi yok. Eskiden Anadolu’da yaşayan cömert yaşlı bir adamın hikayesine dayanan Toyga çorbası tarihçesi de, onun çok sevilmesine sebep olmuş diyebiliriz. :)

Toyga çorbası nasıl olur açıklamadan önce sizi, yine en az onun kadar leziz birkaç çorbayla daha tanıştıralım. Tarhun çorbası tarifi, yuvalama tarifi ve lebeniye çorbası tarifi; akşam yemeklerinize çok yakışacak üç tarif. Onları keşfetmeyi de unutmayın!

Toyga Çorbası Tarifi Kaç Kaloridir?

Leziz ve doyurucu Toyga çorbası tarifinin bir kaseden oluşan porsiyonu yaklaşık 200 kaloridir. Diğer çorbalara göre bir nebze daha kalorili olan bu tarifimiz, diyetlere çok da uygun değil diyebiliriz. Diyettekiler veya kalori hesabı yapanlar menülerine Toyga çorbasını eklemek istiyorlarsa günlük kalori ihtiyaçlarını hesaplayıp, günün geri kalanındaki kalori alımını düşürebilirler. Zira diyette olmak leziz yemek tariflerinden geri kalmayı gerektirmiyor. :)

Toyga Çorbası Tarifi Püf Noktaları

Toyga çorbası tarifimiz, meyaneli çorbalardan biri. Püf noktası da meyane hazırlama ve çorbaya ekleme kısmında devreye giriyor. Meyaneyi hazırlarken yoğurt, un ve yumurtayı homojen bir karışım elde edene kadar dikkatlice karıştırmayı ihmal etmeyin. Ardından nohut ve buğdayların haşlandığı sudan biraz kaseye alın ve güzelce karıştırın. Kasedeki karışımı bu şekilde ısıtmak, çorbanızın kesilmesinin önüne geçecektir.

Bir püf noktası da, eğer buzluğunuzda veya derin dondurucunuzda daha önceden haşlayıp dondurduğunuz nohut ve buğdaylarınız varsa; çorba hazırlık süreniz hatırı sayılır şekilde kısalacaktır.

Toyga Çorbası Servis Önerileri

Toyga çorbası, nohut ve buğday içerdiği için çok doyurucu bir çorba tarifi. Akşam yemeği menünüzde başlangıç olarak Toyga çorbası servis edecekseniz yancı olarak pilav gibi çok doyurucu bir tarif tercih etmemenizi öneriyoruz. Çorba, salata ve doyurucu bir ana yemek, çok daha hafif ve leziz bir menü oluşturmanızı sağlayacaktır.


Toyga Çorbası Malzemeleri

ana malzemeler

1 su bardağı
nohut
1 su bardağı
buğday
2 yemek kaşığı
un
1 su bardağı
yoğurt
1 adet
yumurta sarısı
7 su bardağı
su
1/2 tatlı kaşığı
tuz

sunum için

2 yemek kaşığı
tereyağı
1 tatlı kaşığı
Knorr Kuru Nane
Asıl Yayın Tarihi: 20.04.2022
Yanında İyi Gider
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol