ARAMA YAP
15 dk
10 dk
Orta
4 kişilik
117 kcal
16324

En lezzetli pişirme tekniklerinden birinin kızartma olduğuna kimsenin itiraz edeceğini düşünmüyorum. Sonuçta, yemekte lezzeti arttıran iki şeyden biri yağ diğeri ise tuz, kızartmalar yağı fazlasıyla veriyor.


Kilosuna dikkat edenler, çok üzücü ama, kızartmalardan uzak dururlar. Haksız da değiller, genelde kızartma yapılan ürünler de hazır ve dondurulmuş olduğu için, hem yüksek kalorili, hem de çok sağlıksız oluyor. 


Dondurulmuş, kızartma için hazırlanan ürünler, bence pek de lezzetli olmuyorlar, tabi ki ortada duran bir patates kızartması veya krokete benim de elim uzanır, ancak evde yapılan kızartmanın yerini tutmadığının her zaman farkındayımdır.


Evde kızartma yemeklerini daha hafif yapmanın da bir kaç yolu var, birincisi zeytinyağı ile kızartabilirsiniz –zeytinyağı çok çabuk yanar, Ayçiçek yağından daha dikkatli bir şekilde ısıtmalı ve kızartmalısınız, ikincisi mutfak eşyalarına meraklıysanız çok az yağ veya sıfır yağ ile kızartan makinelerden birini alabilirsiniz veya aynı tarifi fırında pişirebilirsiniz.


Balık köftesi, içindeki sarımsak ve dereotu ve yanındaki tartar sosu ile balık sevmeyenlere bile balık yedirecek bir tarif. O zaman mutfağa geçelim ve balık köftesi yapmaya başlayalım!


Balıkseverler için bir meze tarifini de buraya bırakalım. Yapması biraz meşakkatli ama yemesi de bir o kadar zevkli! Hemen lakerda tarifine göz atın!

Pişirmeye Başla

Balık Köftesi Tarifi

: Lokmalık Boyutlarda
Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +

Ana Malzemeler

levrek fileto, ayıklanmış
4 adet
galeta unu
1 yemek kaşığı
soğan, rendelenmiş, suyu süzülmüş
1 adet
sarımsak
3 diş
dereotu
çeyrek demet

Pane İçin

yumurta, çırpılmış
1 adet
knorr çıtır pane harcı
1 adet
un
4 yemek kaşığı

Kızartmak İçin

ayçiçek yağı
2 su bardağı

Sos İçin

Calve Mayonez
5 yemek kaşığı
limon, kabuğunun rendesi
1 adet
kapari, ince doğranmış
2 yemek kaşığı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Balık köftelerini kızartırken yağın iyice kızmış olmasına dikkat edin, bunu anlamak için pane yaptığınız undan bir tutam yağa atıp kızarıp kızarmadığına bakabilirsiniz.

Servis Önerisi

Balık Köftesi Tarifi Servis Önerisi:

İnce kıyım bir yeşil salata ve fırın patates ile servis edebilirsiniz.