Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 280

Fırında Sardalya


Emre Ulu;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
45
Dakika
Pişirme
30
Dakika
Zorluk
Orta

Hamsinin yakın akrabası olan sardalya, ülkemizde Kuzey Ege’de; Portekiz, İspanya’nın Atlas Okyanus’u kıyıları, Sicilya ve Malta oldukça yoğun bulunmaktadır. Karadeniz’de hamsi ne kadar kıymetli bir balıksa, İspanya, Portekiz, İtalya ve Malta gibi Akdeniz ülkelerinde de Sardalya o kadar kıymetli bir balıktır. Öyle ki, bu ülkelerin mutfaklarındaki çoğu yemekte sardalya kullanıldığını görebilirsiniz. En lezzetli mevsimi Temmuz ve Ekim ayları arasında olan Sardalyayı ızgara, kızartma, kağıt kebabı, buğulama ve pilaki olarak hazırlayabilirsiniz. Sardalyanın en pratik ve leziz hallerinden biri olan Fırında Sardalya nasıl yapılıyor merak ediyorsanız, sizi önce püf noktalarına ardından da tarifimize doğru alalım!

Bir porsiyon fırında sardalyanın içerisinde 45.9 gram protein, 11.98 gram yağ bulunmaktadır. Sardalya kas gelişimi için gerekli protein, iyot, selenyum, kalsiyum, fosfor, A ve D vitaminleri ile omega 3 yağ asitlerini yüksek oranda içerir. Yapılan araştırmalar sardalyada bulunan omega 3 yağ asitlerinin, güçlü kolesterol düşürücü ve kan yağlarını azaltıcı etkisinin güçlü olduğunu gösteriyor.


Fırında Sardalya Malzemeleri

1 kilo (kg)
sardalya
2 adet
soğan, orta boy
3 diş
sarımsak
300 gram (g)
çeri domates
çeyrek demet
maydanoz
1 adet
limon
2 yemek kaşığı
zeytinyağı
yarım tatlı kaşığı
tuz
1 tatlı kaşığı
tane karabiber, taze çekilmiş
1 adet
defne yaprağı
Püf Noktası

Fırında Sardalya Püf Noktaları

Sardalyeleri soğuk olarak da servis edebilirsiniz. Balık etleri tereyağı ve hafifçe fazla tuz konularak yapılırsa lezzetli olurlar. Yanında yeşilliklerden oluşan bir salata da lezzetine lezzet katacaktır.

Servis Önerisi

Fırında Sardalya Servis Önerisi

Fırında Sardalyayı rokalı, kırmızı soğanlı ve sumaklı salata ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol