ARAMA YAP
45 dk
30 dk
Orta
4 kişilik
280 kcal
27581

Hamsinin yakın akrabası olan sardalya, ülkemizde Kuzey Ege’de; Portekiz, İspanya’nın Atlas Okyanus’u kıyıları, Sicilya ve Malta oldukça yoğun bulunmaktadır. Karadeniz’de hamsi ne kadar kıymetli bir balıksa, İspanya, Portekiz, İtalya ve Malta gibi Akdeniz ülkelerinde de Sardalya o kadar kıymetli bir balıktır. Öyle ki, bu ülkelerin mutfaklarındaki çoğu yemekte sardalya kullanıldığını görebilirsiniz. En lezzetli mevsimi Temmuz ve Ekim ayları arasında olan Sardalyayı ızgara, kızartma, kağıt kebabı, buğulama ve pilaki olarak hazırlayabilirsiniz. Sardalyanın en pratik ve leziz hallerinden biri olan Fırında Sardalya nasıl yapılıyor merak ediyorsanız, sizi önce püf noktalarına ardından da tarifimize doğru alalım!

Bir porsiyon fırında sardalyanın içerisinde 45.9 gram protein, 11.98 gram yağ bulunmaktadır. Sardalya kas gelişimi için gerekli protein, iyot, selenyum, kalsiyum, fosfor, A ve D vitaminleri ile omega 3 yağ asitlerini yüksek oranda içerir. Yapılan araştırmalar sardalyada bulunan omega 3 yağ asitlerinin, güçlü kolesterol düşürücü ve kan yağlarını azaltıcı etkisinin güçlü olduğunu gösteriyor.


Pişirmeye Başla

Fırında Sardalya


Emre Ulu;

Malzemeler

- 4 kişi +
sardalya
1 kilo (kg)
soğan, orta boy
2 adet
sarımsak
3 diş
çeri domates
300 gram (g)
maydanoz
çeyrek demet
limon
1 adet
zeytinyağı
2 yemek kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
tane karabiber, taze çekilmiş
1 tatlı kaşığı
defne yaprağı
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Sardalyeleri soğuk olarak da servis edebilirsiniz. Balık etleri tereyağı ve hafifçe fazla tuz konularak yapılırsa lezzetli olurlar. Yanında yeşilliklerden oluşan bir salata da lezzetine lezzet katacaktır.

Servis Önerisi

Fırında Sardalya Servis Önerisi:

Fırında Sardalyayı rokalı, kırmızı soğanlı ve sumaklı salata ile servis edebilirsiniz.