Patates Çorbası

     (0 oy)

Kaç Kişilik

4
Kişilik

Hazırlama

20
Dakika

Pişirme

25
Dakika

Zorluk

Kolay

Her evde kolayca bulunabilecek malzemeler kullanarak yapılabilecek lezzetli, pratik ve herkesin damak tadına uyacak bir çorba tarifi: Patates Çorbası. Hiç yaptınız mı bilmiyoruz ama bir kere denedikten sonra tekrar tekrar yapacağınıza eminiz. Zira bu kadar pratik ve leziz olması onu vaz-geçilmez kılıyor.

Kumpirine, salatasına, etli yemeğine bayıldığımız patates bu sefer Patates Çorbası olarak sofralara geliyor ve kıvamıyla herkesi kendine hayran bırakıyor.

Patates Nasıl Saklanır?

Patatesi kullanmak kadar saklaması da önemli. Öncelikle patateslerin suyla temas etmemesine özen gösterin. Kuru ve temiz bir yerde saklayın. Patateslerin direkt olarak güneş ışığı görmemesi gere-kiyor.
Patatesler neredeyse %80 sudan oluştuğu için nemli ortamda muhafaza edildiğinde tomurcuklanmaya ve yeşile dönmeye başlıyor. Rengi değişmeye başlayanları önce tüketin veya ayırın çünkü sağlam olanlar da bu şekilde bozulabiliyor. Patatesleri saklamadan önce kuru bir fırça veya bez yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ve son olarak patatesleri buzdolabında saklamamanız gerekiyor. Buzdolabında sakladığınız patatesler hızlıca kararacaktır. Patates Nasıl Soyulur?

Kullanacağınız patatesleri kaynamış suya atın. 3-4 dakika kadar pişirin.
Kaynamış suya attığınız patatesleri çıkardıktan sonra soğuk veya buzlu suya atın. Patatesler birkaç dakika da bu şekilde bekletin.
Patateslerin kabuklarını bu şekilde zahmetsizce soyabilirsiniz.

Malzemeler

4 adet
patates
1 adet
soğan
2 diş
sarımsak
2 yemek kaşığı
tereyağı
1 yemek kaşığı
sıvıyağ
1 litre (l)
sıcak su
yarım su bardağı
süt
çeyrek demet
maydanoz, ince kıyılmış
1 tatlı kaşığı
tuz
çeyrek tatlı kaşığı
karabiber, taze çekilmiş
Alışveriş Listesine Ekle

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.

Üye Ol