Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 218

Ayran Aşı Çorbası: Knorr Lezzeti ile

;
31.03.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Kolay

Günümüzde çorbalar sayısız çeşidi ile sofralarımızda yaygın olarak tüketiliyor. Kışın soğuk günlerinde sıcacık bir çorba ile içimizi ısıtırken, yazın kavurucu sıcaklarında soğuk olarak imdadımıza yetişiyor.


Anadolu’nun en sevilen lezzetlerinden biri olan ayran aşı çorbası soğuk ve sıcak tüketilebilen çorba türlerinden biridir. Buğday ve nohutun dünya yemek kültürüne armağan ettiğimiz temel besinlerimizden yoğurt ile buluştuğu ve naneyle tatlandığı ayran aşı çorbası Erzurum, Ağrı gibi dağlık ve soğuk şehirlerde sıcak tüketilir. Ayran aşı çorbası sıcak olur mu derseniz, içerisindeki baklagiller ve tahıllardan gelen besleyici ve doyurucu içeriğiyle özellikle soğuk iklime sahip bölgelerde sıklıkla tüketiliyor.


Tam tadında, tam kıvamında Knorr Yayla Çorbası ile kolay ve pratik bir şekilde hazırladığımız Ayran Aşı Çorbası, kış günlerinde kısa sürede hazırlayabileceğiniz besleyici ve doyurucu bir seçenek olacak. Yapılışı oldukça pratik olan bu çorbayı henüz denemediyseniz bu tariften sonra sofranızdan eksik etmeyeceksiniz. İşte, Ayran Aşı Çorbası tarifimiz!

Yaz sıcaklarında ferahlatıcı ve doyurucu özelliğiyle çok tercih ettiğimiz diğer soğuk çorba tarifleri için sizi yazımıza davet ederim!


En İyi Çorba Hangi Tencerede Pişirilir?

Lezzetli ve sağlıklı yemek pişirmek için seçtiğimiz malzemeler kadar kullandığımız araç gereçler de çok önemlidir. Sıcağı tutan ve geç soğuyan çelik tencereler ile temizlemesi ve kullanımı pratik olan seramik tencereler, çorba yaparken tercih edebileceğiniz araç gereçler olabilir.


Ayran Aşı Çorbası Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Ayran aşı çorbanızı daha uzun süre saklamak istiyorsanız, öncelikle oda sıcaklığında soğumuş olmalıdır. Buzlukta saklayacaksanız buzdolabı poşeti kullanabilirsiniz. Buzlukta donmuş olan çorbanızı kullanmadan önce buzdolabı rafına alıp çözdürüp sonra oda sıcaklığına getirmelisiniz. Çorbanızı buzdolabında saklamak isterseniz, sterilize edilmiş cam bir kavanoza koyabilirsiniz. Kullanmadan önce kavanozu açıp bir tencereye almanız ve ısıtmanız yeterli. Özellikle süt, yoğurt, krema gibi malzemelerle hazırladığınız çorbaları taze olarak tüketmenizi öneririz! Konuyla ilgili anlatımlı video içeriğimiz “7 Yiyecek Saklama Yöntemi” de size fikir verecektir.

Ayran Aşı Çorbası: Knorr Lezzeti ile Malzemeleri

1 adet
Knorr Yayla Çorbası
5 su bardağı
su
2 yemek kaşığı
nohut, haşlanmış
2 yemek kaşığı
buğday, haşlanmış
1 su bardağı
yoğurt, yarım yağlı

Sos için

2 tatlı kaşığı
zeytinyağı
5-6 dal
nane, ince kıyılmış
Püf Noktası

Ayran Aşı Çorbası: Knorr Lezzeti ile Püf Noktaları

Yayla çorbası hazırlarken içme suyu yerine tavuk suyu da kullanabilirsiniz. Tuzu ise çorbayı ateşten aldıktan sonra ilave edin. Böylelikle yoğurdun kesilmesini önlemiş olursunuz. Çorbanızı yeşil mercimek gibi farklı malzemelerle de çeşitlendirebilirsiniz.

Servis Önerisi

Ayran Aşı Çorbası: Knorr Lezzeti ile Servis Önerisi

Baharat olarak nanenin yanı sıra kekik, pul biber ekleyebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol