ARAMA YAP
15 dk
45 dk
Kolay
8 kişilik
31690

Çay saatlerine, kahvaltılara, akşam yemeklerine ve aklınıza gelebilecek hemen her öğüne çok yakışacak enfes bir peynirli tepsi böreği tarifiyle geldik bugün karşınıza. Peynir sevenleri bir adım öne alalım çünkü bu leziz börek tarifimiz bol bol peynir içeriyor; peynirli tepsi böreği adının hakkını veriyor! :)

Beyaz peynir, kaşar peyniri ve lor peyniri içeren bu leziz tepside peynirli börek tarifi, peynir sevmeyenleri ve yemek seçenleri dahi etkileyecek. Özellikle çocuklarınıza peynir yedirmekte zorlanıyorsanız bu enfes tarif kurtarıcınız olacak. Zira bir dilim yiyenin bırakası gelmiyor; ikinin üçün yolu gözleniyor!

Peynirli Tepsi Böreği Kaç Dakikada Pişer?

Peynirli tepsi böreği tarifinin pişme süresi, hazırladığınız ölçünün fazlalığına ve fırınınızın ayarına göre değişiklik gösterecektir. Örneğin 8 kişilik bu peynirli tepsi böreği tarifi, 45 dakika gibi bir sürede pişiyor. Malzemeleri yarı yarıya düşürüp daha az porsiyonlu bir tepsi böreği hazırlamak isterseniz de böreğiniz aşağı yukarı 25-30 dakikada pişecektir. Unutmayın, fırında pişirdiğiniz tüm yemeklerinizi kontrol edip öyle fırından alın. Fırından fırına değişen performans, pişirme sürelerini de etkileyecektir çünkü.

Tepsi Böreği Kaç Yufkadan Olur?

Peynirli tepsi böreği, hazırlamak istediğiniz börek kalınlığına göre farklı miktarlarda yufkalara ihtiyaç duyacaktır. Örneğin bu leziz tepsi böreği, 5 adet hazır yufka gerektiriyor. Yani aşağı yukarı 1 kilo yufka eder. Daha büyük / yüksek bir börek için yufka ve peynir miktarını artırabilir; daha az porsiyonlu bir börek için azaltabilirsiniz.

Peynirli Tepsi Böreği Tarifi Püf Noktaları

Mutfakta yeniyseniz veya yemek yaparken çok uzun saatler harcamak için vaktiniz yoksa bu tarife bayılacaksınız. Mutfakta toplamda geçireceğiniz vakit 15 dakikacık çünkü. 15 dakikada fırına girmeye hazır olacak peynirli tepsi böreği, diğer hazırlıklarınızı yapmanız için size bol bol vakit verecek. Bunun sebebi de börek yufkasını sıfırdan açmayacak olmamız. Evet, peynirli tepsi böreği hazır yufkadan yapılıyor.

Ayrıca lezzet için küçük bir püf noktamız da var. Normalde tepsi böreklerinizi yaparken önce pişirip sonra dilimlemeye alışık olabilirsiniz. Bu sefer bir farklılık yapıp böreği daha pişmeden dilimliyoruz. Ardından kalan sosu gezdirip tüm katmanlara işlemesini sağlıyoruz. :)

Peynirli Tepsi Böreği Servis Önerisi

Peynirli tepsi böreği tarifini bir bardak çayla servis etmenizi öneriyoruz. Salatalık, domates ve biberden oluşan söğüş salata ve zeytin de sofranıza çok yakışacaktır.

Peynirli Tepsi Böreği Kaç Kaloridir?

Peynirli tepsi böreğinin bir porsiyonu (bir dilimi) yaklaşık olarak 300 kaloridir. Peynirden dolayı protein içeriyor olsa da çoğunlukla karbonhidrat içeren bu leziz tarif, diğer besin öğeleriyle desteklenmeli.

En Güzel Peynirli Börek Tarifleri

Peynirli tepsi böreği tarifinin detaylarına geçmeden önce leziz birkaç peynirli börek tarifi daha bırakalım buraya! Peynirli soda börek tarifi, baklava yufkalı peynirli börek tarifi ve ıspanaklı ve peynirli börek tarifi; çay saatlerinizi şenlendirmek için birebir! Mutlaka göz atın!

Pişirmeye Başla