Kaç Kişilik: 4 Kaç Kalori: 528

Çiğ Börek Tarifi

;
23.12.2022
Puan Puan Puan Puan Puan (0 oy)
Hazırlama
20
Dakika
Pişirme
15
Dakika
Zorluk
Orta

Çiğ börek, yemeğin özel ismi olarak bazı yerlerde Çiğbörek diye yazılır. Kırım Tatarlarına ait bir yemektir. Farklı isimlendirildiği de olur; Şırbörek, Çiberek gibi. Çiğ böreğin isminden de tahmin edeceğiniz gibi bir şeylerin çiğ olması gerekiyor. Hamurun içine kıyma ve soğan çiğ konulur ancak bazı lehçelerdeki isimleri, dolgusunun çiğ olmasından gelmez. Mesela Şırbörek diye adlandırılmasının sebebi kızgın yağa konulduğunda şır diye ses çıkarması veya Çibörek denmesi Kıpçak lehçesinde ‘çi’ kelimesinin lezzetli anlamına gelmesindendir.


Çiğ börek başka şehirlerde de mantıcılar ve gözlemecilerde yapılır ancak Eskişehir’e giden Kırım Tatarları tarafından oraya özgü bir hale gelmiştir. Eskişehir’de olmayanlar ve canı çok iyi bir çiğ börek çekenler için videolu tarifimizi paylaşıyoruz ve sizleri mutfağa davet ediyoruz!


Çiğ böreği sevdiyseniz farklı çıtır çıtır bir böreği de denemeye ne dersiniz? Öyleyse sizi hemen patatesli çıtır börek tarifimize davet edelim!

Çiğ Börek Tarifi Malzemeleri

Ana Malzemeler

2,5 su bardağı
un
1 su bardağı
su
1 tatlı kaşığı
tuz

İç Harç İçin

125 gram (g)
kıyma
1 adet
soğan, rendelenmiş
yarım tatlı kaşığı
tuz
yarım tatlı kaşığı
Knorr Karabiber
5-6 dal
maydanoz, ince kıyılmış
1 tatlı kaşığı
sirke
5 yemek kaşığı
su

Kızartmak İçin

2 su bardağı
ayçiçek yağı
Püf Noktası

Çiğ Börek Tarifi Püf Noktaları

Çiğ börek ve tüm kızartmalarda geçerli olan en önemli püf nokta, yağın kızgın olmasıdır. Yeterince ısınmamış yağda çiğ börekleri pişirmeye çalışırsanız yağ çekebilir. Çıtır çıtır çiğ börekler için ocağınız hep yüksek ateşte kalsın, çünkü yeni bir çiğ börek yağa attıkça yağın ısısı düşecek.

Servis Önerisi

Çiğ Börek Tarifi Servis Önerisi

Çiğ böreği yanına taze bir yeşil salata veya söğüş domates salatalık ile servis edebilirsiniz.

Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim.
Üye Ol