ARAMA YAP
15 dk
15 dk
Kolay
4 kişilik
504 kcal
27566

Paçanga böreği tarifi, klasikler arasında yerini çoktan aldı. Pratik ve doyuruculuğu ise sorgulanamaz! 


Paçanga böreği kallavi sofraların ve özel gün yemeklerinin vazgeçilmezi kabul ediliyor. Sözlükte de geçtiği üzere kendisi pastırmalı ve kaşar peynirli bir börek. Yapımı sigara böreğinden bile kolay bu böreği yapmak için sadece yufka, domates, biber, kaşar peyniri ve pek tabii pastırma gerekiyor.


Paçanga böreği sararken dolma ya da sigara böreği gibi ince işçilik gerektirmiyor. Yufka yine üçgen şekillerde kesiliyor ama sarış şekli iki yanı içe kıvırıp gelişi güzel yuvarlamaktan geçiyor. Çok gevşek bırakmamak veya çok sıkmamak önemli. Kalan ucuysa yine suyla ıslatarak yapıştırabiliyorsunuz. Sonrası malum. Kızgın yağdaki cızırtılar, mutfağı saran kokular ve altın renginde kızarmış lezzetli börekler. 


Paçanga böreği daha da çıtır olsun isterseniz paneleme yöntemini de kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekense börekleri pişirmeden önce yumurtaya ardından da galeta ununa bulayıp, sonra kızartmak.


Ancak tabii klasik versiyonun da yeri her zaman ayrı. Bugünlük bizim tercihimiz en yalın, en sade ve orijinal haliyle hazırlamak. Dolaptaki yufkayla paçanga böreğinden daha farklı börekler yapmak isterseniz de buraya tıklayabilirsiniz. Şimdi mutfağa geçmek için aşağıdaki tarife buyurun. 

Pişirmeye Başla

Paçanga Böreği Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 4 kişi +
yufka, dörde bölünmüş
3 adet
kaşar peyniri, rendelenmiş
100 gram (g)
pastırma, çemensiz
80 gram (g)
domates, kabukları soyulmuş
1 adet
yeşil biber, doğranmış
2 adet

Kızartmak için

sıvı yağ
1 su bardağı
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Tüm kızartmalarda olduğu gibi, paçanga böreği yaparken de yağın kızgın olmasına dikkat edin. Düşük ısıda yağ ile kızartma yaparsanız, börekler yağ çeker ve istenilen çıtırlıkta olmaz.

Servis Önerisi

Paçanga Böreği Tarifi Servis Önerisi:

Bir ara sıcak veya aperatif değil de yemek olarak servis etmeyi düşünürseniz, yanına yeşil salata ile veya domates ve kapya biberli bir sos ile servis edebilirsiniz.