ARAMA YAP
30 dk
45 dk
Zor
8 kişilik
10392

 


Hem besleyici hem doyurucu, kat kat açılan Boşnak Böreği tarifine bayılacaksınız! Çıtır çıtır hamuruyla bilinen Boşnak Böreği 19. Yüzyılda yayılmaya başlıyor. Bursa’ya göçen Bosna Hersek vatandaşları sayesinde tanışılan lezzet, yöre halkının da oldukça ilgisini çekiyor. Bu tarifi dilediğiniz harç ile hazırlamanız mümkün. Peynirli, patatesli, kıymalı ya da ıspanaklı… Emin olun hem çıtır hem de ağızda eriyen hamuruyla her malzemeye çok yakışıyor.


Boşnak Böreğinin Hamuru Nasıl Yapılır?


Öncelikle hamur yoğuruluyor ve bezeler hazırlanıyor. İlk yapılandan başlanarak bir beze hafif unlanmış tezgahın üzerine alınıyor. Tercihen merdaneyle orta kısımdan kenarlara doğru servis tabağı büyüklüğünde açılıyor. Her tarafına gelecek şekilde yağlanıyor. Dinlenmiş ve yağlanmış hamurun esneme kabiliyeti haliyle artmış oluyor. Bu aşamadan sonra hamur yırtılmamasına dikkat edilerek her tarafından dengeli ve dikkatli bir şekilde çekiştirilerek büyütülüyor. Bu yöntem de incecik bir yufka elde etmenizi sağlıyor. Çarşaf böreği tarzında olduğu gibi temiz ve geniş bir çarşaf veya sofra bezi üzerinde elle çeke çeke genişleterek de açılabiliyor.


İç Harcı İçin Alternatifler


Ispanaklı iç harcın ismine ‘Zeljanica’ deniyor. Bu harç için ıspanaklar güzelce yıkanıyor üzerine yumurta ekleniyor, tuz ve karabiberle baharatlandırılıyor ve çiğ şekilde böreğin içesine yerleştiriliyor. Kıymalı harçla hazırlananaysa ‘Burek’ deniyor. Soğanlı ve kıymalı bir harcın kavrulmasıyla hazırlanan börek içinin yine aynı şekilde içerisine yerleştirilmesi ve aynı şekilde sarılmasıyla hazırlanıyor. Tabii dilerseniz sadece peynirli ve patatesli de hazırlayabilirsiniz. Tercih sizi. Çünkü her biri birbirinden lezzetli. Evet artık hazırsanız tarife doğru ilerleyiniz.


Boşnak Böreği Kaç Kalori?


1 porsiyon Boşnak Böreği 546 kaloridir.

Pişirmeye Başla

Boşnak Böreği Tarifi


Tuğçe Aydemir;

Malzemeler

- 8 kişi +

Hamuru için

un
700 gram (g)
su
350 mililitre (ml)
tuz
10 gram (g)

Yağlama için

ayçiçek yağı
100 mililitre (ml)
margarin
100 gram (g)

Harcı için

soğan, küp doğranmış
3 adet
ıspanak, ayıklanmış, yıkanmış
1 kilo (kg)
ayçiçek yağı
30 gram (g)
Knorr Tencere Yemekleri İçin Baharatlı Çeşni
1 adet
Şefin Önerisi

Şefin Önerisi:

Hamurun çok sert olmamasına dikkat edin, ince açılabilen ve elastik bir hamur yapmış olmalısınız.

Servis Önerisi

Boşnak Böreği Tarifi Servis Önerisi:

Çırpılmış yoğurt veya yeşil salata ile servis edebilirsiniz.