Boşnak Böreği

     (0 oy)
Kaç Kişilik
8
Kişilik
Hazırlama
30
Dakika
Pişirme
45
Dakika
Zorluk
Zor

Hamuru elde açılıyor, içine ne koyarsanız lezzetli oluyor. Karşınızda Boşnak Böreği…  

Hem besleyici hem doyurucu, kat kat açılan Boşnak Böreği tarifine bayılacaksınız! Çıtır çıtır hamuruyla bilinen Boşnak Böreği 19. Yüzyılda yayılmaya başlıyor. Bursa’ya göçen Bosna Hersek vatandaşları sayesinde tanışılan lezzet, yöre halkının da oldukça ilgisini çekiyor. Bu tarifi dilediğiniz harç ile hazırlamanız mümkün. Peynirli, patatesli, kıymalı ya da ıspanaklı… Emin olun kıyır kıyır hamuruyla her malzemeye çok yakışıyor. Hazırsanız tarife bekleniyorsunuz.  

Boşnak Böreğinin Hamuru Nasıl Yapılır?  

Öncelikle hamur yoğuruluyor ve bezeler hazırlanıyor. İlk yapılandan başlanarak bir beze hafif unlanmış tezgahın üzerine alınıyor. Tercihen merdaneyle orta kısımdan kenarlara doğru servis tabağı büyüklüğünde açılıyor. Her tarafına gelecek şekilde yağlanıyor. Dinlenmiş ve yağlanmış hamurun esneme kabiliyeti haliyle artmış oluyor. Bu aşamadan sonra hamur yırtılmamasına dikkat edilerek her tarafından dengeli ve dikkatli bir şekilde çekiştirilerek büyütülüyor. Bu yöntem de incecik bir yufka elde etmenizi sağlıyor. Çarşaf böreği tarzında olduğu gibi temiz ve geniş bir çarşaf veya sofra bezi üzerinde elle çeke çeke genişleterek de açılabiliyor.  

İç Harcı İçin Alternatifler  

Ispanaklı iç harcın ismine ‘Zeljanica’ deniyor. Bu harç için ıspanaklar güzelce yıkanıyor üzerine yumurta ekleniyor, tuz ve karabiberle baharatlandırılıyor ve çiğ şekilde böreğin içesine yerleştiriliyor. Kıymalı harçla hazırlananaysa ‘Burek’ deniyor. Soğanlı ve kıymalı bir harcın kavrulmasıyla hazırlanan börek içinin yine aynı şekilde içerisine yerleştirilmesi ve aynı şekilde sarılmasıyla hazırlanıyor. Tabii dilerseniz sadece peynirli ve patatesli de hazırlayabilirsiniz. Tercih sizi. Çünkü her biri birbirinden lezzetli. Evet artık hazırsanız tarife doğru ilerleyiniz.  


Boşnak Böreği Malzemeleri

Hamuru için

700 gram (g)
un
350 mililitre (ml)
su
10 gram (g)
tuz

Yağlama için

100 mililitre (ml)
ayçiçek yağı
100 gram (g)
margarin

Harcı için

3 adet
soğan, küp doğranmış
1 kilo (kg)
ıspanak, ayıklanmış, yıkanmış
30 gram (g)
ayçiçek yağı
1 adet
Knorr Tencere Yemekleri İçin Baharatlı Çeşni
satın al SATIN AL

Ürünü satın almak istediğiniz markete tıklayın

Alışveriş Listesine Ekle
Üye olun, her gün ne yiyeceğinizi biz düşünelim. Üye Ol